Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Vzniká druhá Ďáblova bible

Česko

Maketa obřího díla bude mít premiéru na olomouckém veletrhu Libri

Psaní Ďáblovy bible prý jejímu tvůrci v podlažickém klášteře trvalo pouhou jednu noc. Její maketa vzniká na Moravě v několika dílnách už měsíc a stále není hotova.

OLOMOUC Je to rukopisný unikát, který nám mohl svět závidět – kdyby ho neodvezli Švédové za třicetileté války. Největší rukopisná kniha světa, Ďáblova bible, se sice po stovkách let objevila v České republice, ale brzy se opět vrátí do svého skandinávského domova. Zůstane tu ale její maketa, která se rodí na Moravě.

„Není to umělecká kopie, která by byla velmi nákladná. Reprodukce obsahu se týkají 200 z 624 stran, které doporučili švédští odborníci. Ostatní jsou bílé,“ popsal Jiří Rudolf, který stál u vzniku díla.

Maketu nechal vyrobit Nadační ústav regionální spolupráce spolu s Výstavištěm Flora Olomouc – kniha se totiž poprvé představí od 22. do 24. listopadu na knižním veletrhu a literárním festivalu Libri v Olomouci.

Umělecká kopie Ďáblovy bible by stála miliony korun

V těchto dnech jsou hotovy první části makety, další se teprve rodí. Hotovy musejí být do zahájení veletrhu. „Maketa by se měla co nejvíce blížit originálu. Ale samozřejmě nemůžeme udělat uměleckou kopii, tak obrovská kniha by byla neuvěřitelně drahá. Museli jsme zvolit kompromis. Nechtěli jsme ho ale dělat ve velikosti, protože to je svým způsobem fenomén, v té době to určitě byla největší kniha světa,“ uvedl Jiří Rudolf, který je předsedou správní rady Nadačního ústavu regionální spolupráce. Stejný ústav se loni podílel na organizaci výstavy originálu pařížského zlomku latinského překladu Dalimilovy kroniky, který později vystřídala umělecká kopie díla.

Zatímco originál Ďáblovy bible je psán na pergamenu, maketa vzniká na papíru. Získat listy tak velkého formátu byl podle Rudolfa největší problém. Nakonec mu vyšly vstříc Olšanské papírny, kožené desky na obal a vazbu vyrobil umělecký knihař Jiří Fogl ze Žamberka. Sama maketa vzniká vysoce kvalitním digitálním tiskem, její cena dosáhne 350 tisíc korun.

Originál Ďáblovy bible, latinsky Codex gigas, se nedávno po 350 letech dočasně vrátil ze Švédska do Prahy, kde vzbudil obrovský zájem veřejnosti. Od září je vystaven v Národní knihovně v pražském Klementinu. Pořadatelé olomouckého veletrhu ale chtějí knihu přiblížit i na Moravě. Slibují, že v případě zájmu při akci přelistují na jiné zajímavé strany. Lidé uvidí i desky, vazbu či kování knihy.

Originál knihy měří na výšku téměř metr

Rukopis vznikl na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Má rozměry 900 krát 505 milimetrů a váží 75 kilogramů. Do knihy je latinsky vepsána celá bible, ale také Kosmova kronika a další dokumenty doplněné kresbami včetně půlmetrového zobrazení ďábla na straně 290. Bibli provází legenda, podle níž ji za jedinou noc napsal s pomocí ďábla mnich kající se z těžkého hříchu. Odtud pochází i její název a k pověsti odkazuje i celostránková iluminovaná kresba čerta.

Na veletrhu lidé uvidí i zvětšené části knihy Obří kniha byla ve středověku přirovnávána k sedmi divům světa. Tak se dostala až do legendárních sbírek císaře Rudolfa II., odkud ji za třicetileté války švédští vojáci odvezli jako válečnou kořist.

Podle pořadatelů veletrhu maketa zřejmě skončí v Národní knihovně, která nyní vystavuje originál Ďáblovy bible a organizuje i pořízení její veřejně přístupné verze na internetu. Organizátorka veletrhu Jarmila Hladká zdůraznila, že kromě makety uvidí návštěvníci na stojanech také zvětšeniny dvou desítek vybraných stran. Výstavu doprovodí i filmový dokument.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!