Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Vznikne stanice slova bez hudby

Česko

Příští rok se Český rozhlas zaměří hlavně na oživení Radiožurnálu, dění v Evropě, dramatickou tvorbu a spustí zprávy na dlouhých vlnách, přibližuje Richard Medek, programový ředitel rozhlasu.

* LN Jako šéf programu pod sebou máte víc než dvě desítky stanic. Není Český rozhlas příliš rozrostlý co do počtu pracovišť, jejichž práce se někdy duplikuje?

Musíme respektovat dosavadní přirozený vývoj. V minulých letech byl hlavním tématem nástup digitálního vysílání a to rozhlas nemohl pominout. Vtuto chvíli se další rozvoj digitálních stanic neplánuje, čeká se, jak se bude trh vyvíjet. Ale nemyslím, že by byl teď rozhlas příliš rozkročen do šířky, i když nevylučuju, že by v budoucnu nebylo dobré dojít k racionalizaci některých postupů a některých podobně zaměřených stanic. Příští rok jsme se rozhodli, že - byť na dlouhé vlně - ustanovíme takzvanou stanici mluveného slova, což je zrovna krok tímto směrem.

* LN Jak bude stanice vypadat?

Bude se na ní podílet Radiožurnál, Český rozhlas 6, Rádio Česko a ČRo Leonardo. Půjde o čtyřiadvacetihodinové zpravodajsko-publicistické vysílání. Stanice možná není to přesné slovo, spíš to bude kompilát pořadů zmíněných stanic.

* LN Co přinese dobrého?

Posluchač, který si dlouhou vlnu naladí - je to výběrový posluchač, samozřejmě -, bude mít všechny informace a pořady zpravodajsko-publicistického zaměření za sebou na jedné frekvenci, bez hudby.

* LN Kam vysílání bude schopné dosáhnout a kolik lidí oslovit?

Po České republice a v zahraničí, propočty se pohybují rámcově v desetitisících, dosah je i za hranice. Třeba pro řidiče kamionů...

* LN Kteří vyžadují mluvené slovo nejvíc...

Ano, aby neusnuli.

* LN Kdy stanice začne vysílat?

Během prvního pololetí příštího roku.

* LN Na co se v příštím roce Český rozhlas dál zaměří?

Prioritou bude revitalizace Radiožurnálu. Druhé téma už pro příští rok bude Evropská unie a informování o ní, kvůli českému předsednictví v prvním pololetí 2009. A jako celorozhlasovou záležitost chci podporovat tradiční rozhlasové žánry. Některé jsou lehce na úbytě, některé fungují, ale jaksi samospádem. Podpoříme reportáž a navazující žánry, dokument nebo na druhé straně dramatickou tvorbu, které nikdo jiný nedělá.

* LN Máte dost autorů?

Od autorů se to odvíjí, ale podporou rozumím také investice. Je určitý okruh autorů, který se rozhlasovou tvorbou zabývá, píše hry, ale je poměrně uzavřený. Možná i proto, že se do toho dřív neinvestovalo, a když se to změní, bylo by dobré oslovit i takové autory, na něž jsme doposud finanční prostředky neměli.

* LN Můžete být o něco konkrétnější?

Třeba Zdeněk Svěrák psával pro rozhlas, dnes nevím, jestli by měl chuť, ale rozhodně když půjdeme za takovými autory, musíme jim také nabídnout odpovídající podmínky. Investovali jsme třeba do režisérů, ti známí filmoví pro nás dělali poezii. Abyste Jana Hřebejka motivoval, byla by ostuda nemít na to peníze. Zkrátka chci investovat do toho, aby se i známé osobnosti s Českým rozhlasem identifikovali, ovšem ne v masové podobě, ale v kulturní rovině.

* LN Jaké bude vysílání o Evropě?

Rozhodně bude muset mít Český rozhlas víc lidí na místě, v Bruselu, než jen jednoho redaktora jako nyní. Při Radiožurnálu vznikne zázemí, které jim bude vytvářet podklady. Souvisí to s další prioritou pro příští rok, a tou je koordinace zpravodajství. Teď je každá stanice de facto samostatná, každá si zprávy obhospodařuje sama. Smyslem bude posílení zpravodajské role Radiožurnálu, ten bude centrem, které bude průběžně určovat zpravodajské priority, jež budou mít hodnotu pro ostatní stanice.

* LN A Radiožurnál se změní jak?

Příští týden nás ještě čeká slyšení před rozhlasovou radou, a to není bez důležitosti, ale rámcově půjde o rozvolnění programového schématu, princip tady a teď. Abychom informace předávali posluchačům rychleji, hned. To znamená budou zrušené některé blokové pořady, které jsou buď předtáčené, nebo se do nich nedá vstoupit.

* LN Co od změny čekáte?

Hlavně: cílem není získat další posluchače. Když se to stane, nebudeme se zlobit, ale myslím, že každá změna je z tohoto pohledu vždy nejdřív k horšímu a že to v první fázi přinese pokles počtu posluchačů. Nemůžeme bojovat prostředky jako Frekvence 1 či Impuls, tedy dělat zábavní vysílání a zabývat se tématy, která jdou lidem až příliš vstříc. Hlavní je udělat moderní zpravodajskou stanici, a to „moderní“ je klíčové slovo, protože Radiožurnál možná zaspal dobu.

***

lidovky.cz Celý rozhovor čtěte na www.lidovky.cz/media

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!