Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VZP chtěla za budovy 2 miliardy korun, získá jen 400 milionů

Česko

  18:39
PRAHA - Dvě miliardy korun chtěla získat Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) prodejem budov, ale nakonec zřejmě dostane jen 400 milionů. Podle informací Lidových novin prodává pojišťovna budovy pod cenou. Třeba za vilu v Litoměřicích prý dostala jen asi čtvrtinu z peněz, co do ní investovala.

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. foto: ČTK

Podle vedení pojišťovny očekává VZP letos propad tři miliardy korun a do konce roku 2013 až devět miliard. Prodej nemovitostí jí zřejmě nepomůže propad výrazněji zmírnit "Letos bychom mohli (za budovy) získat asi 200 milionů a obdobnou částku předpokládáme v roce následujícím. Záležet ale bude na situaci na realitním trhu," řekl deníku ředitel VZP Pavel Horák.

ČTĚTE TAKÉ:

Například vilu v Litoměřicích koupila VZP v roce 2004 podle LN za 10,3 milionu korun a do oprav následně investovala 43 milionů. Loni ale objekt VZP prodala jen za 11,53 milionu korun firmě Forklift, jejímž jednatelem je člen regionální buňky ODS Jaromír Mareš. Spoluvlastníkem firmy byl také donedávna hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD). Vilu prý přitom chtělo koupit za 12 milionů Biskupství litoměřické. Podle VZP z tendru odstoupilo, ale zástupce biskupství oslovený deníkem to popřel.

Vyjádření společnosti Forklift:

 

Není pravdou, že společnost Forklift cz s.r.o. předmětné nemovitosti koupila za 11,53 milionu Kč, když skutečná realizovaná kupní cena činila 12,53 milionu Kč. (Pozn. redakce: Informaci o kupní ceně ve výši 11,53 milionu Kč LN poskytl tiskový odbor Všeobecné zdravotní pojišťovny, jednatel společnosti Forklift cz s.r.o. Jaromír Mareš a stejná kupní cena byla rovněž uvedena v prospektech agentury eCentre, která zprostředkovávala prodej několika nemovitostí VZP.)

 

Pokud do objektu VZP investovala, pak jen minimální částky v rámci nejnutnější údržby. Je v místě všeobecně známou informací, že budova byla po stavebnětechnické stránce poměrně zanedbaná a její stav odpovídal úpravám z minulého století poplatných tehdejší době. Byla to právě společnost Forklift cz s.r.o., která po odkoupení budovy (a souvisejících nemovitostí) připravil investici v řádech desítek milionů korun na její kompletní rekonstrukci a uvedení do takového stavu, jaký si tato historická budova a dominanta města zaslouží.

Rozdíl mezi cenami, za něž pojišťovna objekty nabízela, a výsledným ziskem z prodeje vysvětluje Horák tím, že původní ceny byly pouze vyvolávací. "Teprve výsledek elektronické aukce a trh ukážou, jaké ceny bude nakonec dosaženo," uvedl. Prodejem sníží VZP provozní náklady, dodal. Horák LN řekl, že pojišťovna má nyní místo dřívějších 13 krajských ředitelství jen šest regionálních poboček a zeštíhlování bude pokračovat.

"Na jednu stranu musím říci, že trh s nemovitostmi je v současné době složitý. Ale ne zcela transparentní prodeje, to je přesně jedna z věcí, které nám a dnešní situaci ve VZP vadí. Je smutné, že největší zdravotní pojišťvna v zemi není schona českým občanům vysvětlit pohyby svého majetku a své smluvní vztahy," reagoval na situaci ministr zdravotnictví Leoš Heger.

"Jsem přesvědčen, že jedinou cestou k navrácení důvěry veřejnosti je zavedení povinnosti transparentně zveřejňovat všechny smluvní vztahy na internetu," dodal ministr.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...