Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Vzpomeňte na popravené“

Česko

Komunisté se derou k moci - Předlistopadoví straníci obsadili vedení Moravskoslezského kraje

OSTRAVA Jaroslav Palas je od včerejšího dne hejtmanem Moravskoslezského kraje. Do funkce jej zvolily společné hlasy koalice ČSSD a KSČM. Pro hlasovalo 41 zastupitelů, 22 bylo proti. Na svém prvním povolebním zasedání zvolili včera noví krajští zastupitelé i jedenáctičlennou radu kraje. Nechybí v ní ani komunističtí náměstci Svatomír Recman a Karel Konečný, kteří byli funkcionáři KSČ před listopadem 1989.

Proti vstupu komunistů do vysokých funkcí hejtmanových náměstků včera přišlo protestovat do budovy krajského úřadu asi dvacet lidí. Především zástupci Konfederace politických vězňů a Mladí konzervativci. „Paroubek nám vzkázal, že si na komunisty zvykneme, ale vzkažte mu, že my si nezvykneme nikdy,“ prohlašovala pětasedmdesátiletá Anastázie Jelínková, která v ruce držela transparent s nápisem: Soudruhu Palasi, vracíte se ke svým?

„K politice kritika patří,“ řekl na adresu demonstrujících Palas. „Po dnešní volbě jsem jenom rád, že jsem si páteř nezkřivil,“ odpovídal předseda krajských lidovců Pavol Lukša na dotazy, zda přece jenom lidovce nemrzí, že nekývli na dřívější Palasovu nabídku ke vstupu do koalice.

Bývalý hejtmanův náměstek Pavel Drobil z ODS v projevu prohlásil, že složení rady kraje je plivnutím do tváře všem lidem, kteří si v těchto dnech připomenou výročí sedmnáctého listopadu. „Je to způsobeno šokem z volební porážky,“ odpovídal na Drobilova slova porubský starosta a nově zvolený vicehejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Na začátku zasedání všichni zastupitelé museli složit slib. Když jej skládal odstupující hejtman Evžen Tošenovský, ozval se v sále potlesk. Tošenovský si včera poprvé od roku 1993, kdy se stal ostravským primátorem, sedl do opoziční lavice. „Složení nové reprezentace vnímám s určitým smutkem. Představoval jsem si totiž, že reprezentace, která nás bude střídat, bude důstojnější,“ prohlásil.

Mezi devátou hodinou, kdy zasedání začalo, a hodinou jedenáctou, kdy byl zvolen novým hejtmanem Jaroslav Palas, zažila zasedací síň krajského úřadu nejvypjatější chvíle za celou dobu svého fungování. Pravicová opozice se marně domáhala toho, aby byli kandidáti do rady kraje před volbou představeni a aby jim mohli dávat otázky. Návrh opozice neprošel. „To je bezprecedentní,“ zlobil se opavský primátor Zbyněk Stanjura (ODS). „To bychom tady byli až do večera,“ oponoval Palas.

Slovo si vzal Stanjura a vyzval všechny přítomné, aby nevolili ty, kteří „chtějí komunistické papaláše“ vrátit do funkcí. „Vzpomeňte na popravené a vězněné. Vaše volba by byla zradou všech, kteří vědí, co to byl komunismus,“ pronášel opavský primátor. Stanjurův projev byl často přerušován socialisty.

Odstupující hejtman Evžen Tošenovský musel včera mnohokrát reagovat na otázku, co nyní bude dělat. Odpovídal, že zatím neví a že počká, jak se vyvine situace uvnitř ODS. „Jsem utahaný. Budu hodně spát a odjedu na hory,“ řekl o svém nejbližším programu už bývalý hejtman Tošenovský.

***

Jaroslav Palas Nový hejtman Moravskoslezského kraje byl členem KSČ a později KSČM a Levého bloku od roku 1981 do roku 1994. Před listopadem 1989 pracoval v řídících funkcích státních statků na Bruntálsku. Žije v Městě Albrechticích u Bruntálu. Absolvoval Zemědělskou univerzitu v Bulharsku. Do ČSSD vstoupil v roce 1994, v letech 2002 až 2005 byl ministrem zemědělství ve Špidlově a Grossově vládě.

Svatomír Recman Čenem KSČ a později KSČM je nepřetržitě od roku 1974. Vystudoval politologii na Akademii společenských věd v Moskvě, kromě toho ještě Vysokou školu báňskou a Vysokou školu ekonomickou. Před listopadem 1989 pracoval na ekonomickém oddělení KV KSČ v Ostravě. Od roku 1990 je zastupitelem ve Frýdku-Místku, v letech 1992 až 2006 byl poslancem. Letos kandidoval do Senátu, do druhého kola však neprošel.

Karel Konečný Do KSČ vstoupil v roce 1973. Před listopadem 1989 byl zemědělským tajemníkem na OV KSČ v Novém Jičíně. V roce 2002 se stal poslaneckým asistentem své dcery, nejmladší komunistické poslankyně Kateřiny Konečné. Vystudoval stejně jako s. Recman sovětskou Akademii společenských věd, kde získal titul RSDr.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!