Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzpoura akcionářů: nižší mzdy pro manažery

Česko

V průměru 31 milionů korun dostali loni na odměnách ředitelé sta největších evropských společností. Stejně tolik dostali na platech. I když zisk jejich firem klesl.

Akcionáři se bouří. Firma Shell už proto oznámila změnu ve vyplácení bonusů.

LONDÝN Britsko-nizozemská ropná společnost Shell včera oznámila svým akcionářům, že odměny jejich manažerů budou záviset na výsledcích firmy za pět let místo dosavadních ročních. Ředitel firmy Peter Voser a jeho finanční ředitel Simon Henry budou mít o pětinu nižší platy než jejich předchůdci. Platy manažerů se navíc nebudou příští rok zvyšovat. Návrhy budou muset ještě schválit akcionáři společnosti na svém květnovém zasedání.

Firma tak reagovala na „vzpouru“ akcionářů, kteří minulý rok na valné hromadě odmítli odsouhlasit odměny pro vedení společnosti. Akcionáři nebyli spokojeni s tím, že manažeři Shellu si navrhli odměny, i když nesplnili cíle, které si sami stanovili jako podmínku získání bonusů. Manažeři ale poukazovali na to, že i ostatní naftařské společnosti mají kvůli nižším cenám ropy horší výsledky, a že cíle nebyly závazné. Odměny dostali. Akcionáři pak aspoň zrušili plán odměn na příští léta.

Podobné „vzpoury“ propukly loni i v dalších velkých firmách -například v bance Royal Bank of Scotland, pojišťovně Provident Financial či společnosti Punch Taverns provozující více než osm tisíc barů. Ve Velké Británii neodsouhlasili loni výši odměn pro manažery akcionáři jedné pětiny firem, napsal časopis Financial News. Při schvalování odměn v roce 2008 se to stalo pouze ve třech procentech případů.

„Odměny manažerům se dostaly minimálně v posledních 18 měsících pod drobnohled,“ prohlásil Dan Perret, konzultant z celosvětově působící personální agentury Hewitt Associates, která dělala průzkum odměňování ve sto největších evropských akciových firmách. Na odměny si neposvítili jen akcionáři, ale také státní úřady. Ve Francii se uvažuje o omezení odměn přímo na základě zákona. V Německu zase chtějí zavést nová nařízení, podle kterých musí být odměny vedením firem snadněji kontrolovatelné a bonusy mají být vypláceny za delší období. Manažeři se totiž často snažili své odměny před majiteli zatajit nebo je udělat závislé na krátkodobém účetním zisku.

„Naše data ukazují, že největší evropské společnosti na (tlak) reagovaly zmírněním odměn,“ dodal Perret. Přesto odměny ředitelů největších evropských firem v minulém roce v průměru zdvojnásobily jejich výplaty. Fixní platy manažerů největších evropských společností navíc mají růst i letos. Zatímco loni ale vzrostly proti předchozímu roku o 5,5 procent (počítáno podle střední hodnoty), letos to bude jen o 1,3 procenta.

***

Ve Velké Británii neodsouhlasili loni výši odměn pro manažery akcionáři pětiny firem

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!