Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vzpoura buněk ODS: KSČM neopustíme, raději nás rozpusťte

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Než ukončit spolupráci na radnici s komunisty, ať raději naše místní sdružení rozpustí. Taková je reakce řady představitelů ze třicítky místních sdružení ODS, kterým dala v pondělí výkonná rada strany nůž na krk: pokud do konce února nepřestanete s komunisty spolupracovat, zrušíme vás.

Ačkoli občanští demokraté přijali do svých stanov takovou možnost už před čtyřmi lety, využít ji takto plošně se na popud vedení strany rozhodli vůbec poprvé. Zrušení tak nyní hrozí třicítce místních sdružení především z menších měst a obcí. Ze známějších jsou to například Aš, Králíky, Polná či Protivín.

LN včera hovořily s představiteli jedenácti dotčených místních sdružení. Z nich jen dva připustili, že by mohli spolupráci s komunisty ukončit (Králíky v Pardubickém kraji a Klášterec nad Ohří v kraji Ústeckém). Ostatní vesměs tvrdí: ještě přesně nevíme, co budeme dělat, ale pokud nás zruší, rozhodně se z toho nezblázníme. "Ještě nedávno nám bylo sdělováno, že se nemáme bát, že se nic řešit nebude. Pokud na seznamu jsme, všech šest členů místní organizace je rozhodnuto opustit stranu," tvrdí předseda místního sdružení v Hrobě Jiří Hořák.

Zasedání s komunisty ve sněmovně nevadí?
Ve vedení obce s nimi sedí jeden komunista. "Výtky na naši stranu jsme komentovali otázkou, proč tedy ODS v Praze neodejde ze sněmovny a Senátu, kde s komunistama zasedají v různých komisích? Pan Kubera (senátor a primátor Teplic) mi však odpověděl, že toto je o něčem jiném," dodal Hořák.

"Informaci mám z LN. Usnesení z roku 2006 je tvrdé. U nás se jedná o spolupráci jednoho člověka ODS a jednoho kandidáta KSČM. Je velmi velká pravděpodobnost, že současné pozice zachováme," říká Jaroslav Sobotka, předseda místního sdružení v Polné. Podobně složitá situace je i jinde. "U nás je to o lidech, ne o politikaření, které se mi příčí. Nemáme důvod současný stav měnit," říká starosta Nasavrk Milan Chvojka, který za ODS kandidoval.

ČTĚTE DÁLE:

Premiér a šéf strany Petr Nečas včera na přímý dotaz LN k rušení buněk nereagoval. Podle místopředsedy Senátu a člena vedení ODS Přemysla Sobotky ale budou nesmlouvaví. "Všem je úplně jasné, že ODS nemůže spolupracovat s komunisty na žádné úrovni, ve městech ani ve vesnicích. Pokud to někomu jasné není, budou příslušná místní sdružení zrušena. Všichni mají čas do konce února, aby se s touto věcí vypořádali," uvedl.

Argumenty, že ODS se členy KSČM sedí ve výborech obou komor parlamentu, nebere. "Snad všichni chápou, že je rozdíl být ve výboru s komunisty jedním ze členů, anebo se s nimi aktivně podílet na moci," podotkl místopředseda Senátu Sobotka.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...