Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzpoura proti Tůmovi: sazby nižší nebudou

Česko

PRAHA Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma chtěl při posledním hlasování o úrokových sazbách prosadit jejich snížení.

Jenomže narazil. Se svým názorem zůstal mezi členy bankovní rady centrální banky v menšině.

Guvernér Tůma hlasoval pro snížení o 0,25 procentního bodu spolu s viceguvernérem Miroslavem Singerem, zbylých pět členů bankovní rady ČNB ovšem nechtělo sazby měnit.

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na úrovni 1,25 procenta, která je i tak historicky nejnižší. Vyplývá to ze včera zveřejněného zápisu o jednání rady 24. září.

Podle zveřejněných záznamů z jednání bankovní rady mohl být Zdeněk Tůma v roli guvernéra přehlasován vůbec poprvé, uvedl bankovní zdroj. Upozornil ale na to, že to není úplně jisté, protože výsledky hlasování z některých let jsou zatím neveřejné.

„Jakkoliv neobvyklý výsledek to byl, není to nic zarážejícího. Každý člen bankovní rady má individuální mandát a jeden hlas. Rozhodnutí bankovní rady jsou přijímána prostou většinou a v tomto kontextu je přirozené, že se guvernér ocitl v menšině,“ uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš.

Případy přehlasování guvernéra zná i zahraničí. Například guvernér Bank of England byl za poslední čtyři roky přehlasován třikrát, doplnil zdroj.

Na 1,25 procenta snížila bankovní rada základní úrokovou sazbu šestého srpna.

Pro snížení úrokové sazby hlasovalo tehdy všech sedm členů bankovní rady.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...