Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Rakušanův střet zájmů, chapadlo Pospíšila. Piráti ostřelují STAN i TOP 09

Lukáš Wagenknecht na tiskové konferenci Pirátů k výsledkům druhého kola senátních voleb. (13. října 2018) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Někteří členové České pirátské strany se tvrdě pustili do svých dosavadních spojenců. V souvislosti s rozšiřující se korupční kauzou v Praze nepochybují o střetu zájmů šéfa STAN a ministra vnitra Víta Rakušana. A poukazují na provázanost aktérů aféry s lidmi v TOP 09 či jejich dřívější spojení s ODS.
  13:10aktualizováno  14:06

Co se Rakušana týče, předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek v pondělí večer po jednání s hnutím STAN prohlásil, že nevidí důvod pro jeho rezignaci na ministerskou funkci. Naopak auditor a senátor Lukáš Wagenknecht je zřejmě proti. Na sociálních sítích vyjádřil v úterý svůj názor, že je Rakušan v jasném střetu zájmů.

„Pan Rakušan samozřejmě je ve střetu zájmů. Je očividné, že mnoho politiků nechápe nebo dělá, že nechápe, co střet zájmů je: „Konflikt mezi veřejnou povinností a soukromými zájmy veřejného činitele. Podle metodiky OECD může jít o střet skutečný, zdánlivý nebo potenciální,“ napsal Wagenknecht na twitteru.

Podle něj není střet zájmů jen situace, kdy je zneužito postavení veřejného funkcionáře, ale situace kdy by k němu mohlo dojít. „V případě pana vicepremiéra jde samozřejmě minimálně o potenciální střet zájmů, který je nežádoucí stejně jako ten faktický. Stát by takovým situacím měl předcházet,“ okomentoval Wagenknecht.

Piráti na jednání se STAN apelovali na odstřižení od lidí napojených na obviněného podnikatele a lobbistu Michala Redla a další aktéry korupční kauzy Hlubuček. V pondělí večer to řekl předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Vysvětlení ohledně výměny policejního prezidenta považuje Michálek za dostatečné a nevidí důvod pro rezignaci Rakušana. Ještě před schůzkou přitom připouštěl i možnost rekonstrukce kabinetu.

„Řešili jsme kauzy STAN a jejich očistu, kdy má být celostátní sněm, před tím proběhnou změny v pražské organizaci. Apelovali jsme na reálné a kompletní odstřihnutí od konkrétních lidí napojených na Redla a spol., z našeho pohledu by měly být změny razantní,“ uvedl Michálek. Návrat Polčáka podle něj není v plánu.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek řekl ještě před schůzkou Hospodářským novinám, že na úterní koaliční radě budou Piráti chtít vysvětlit některé Rakušanovy kroky, zejména kolem jmenování nového policejního prezidenta Martina Vondráška. Piráti jsou připraveni řešit i personální nominace nebo rekonstrukci vlády, uvedl Michálek, podle Bartoše nicméně vláda rekonstrukci nepotřebuje.

Koaliční partneři STAN v neděli kvitovali Gazdíkovo rozhodnutí. Podle Bartoše byla v dané situaci jediným možným krokem. Kontakty s „hlavou zločinecké organizace“ označil za děsivé. Na jednání se STAN i v celé vládní koalici je podle něj nyní třeba jednat o tom, aby vláda byla kompletní od července, kdy začíná předsednictví ČR v Evropské unii.

Za výraz politické změny, o kterou kabinet usiluje, Gazdíkův krok považuje premiér. Ve Fialově vládě je odchod ministra školství první změnou od jejího jmenování loni v prosinci.

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa se zas pustil do politika TOP 09 Jiřího Pospíšila a poukázal na jeho provázanost s Redlem i svým poradcem Jiří Fremrem, který v úterý oznámil, že členství ve straně ukončí.

Redl patří mezi 12 obviněných v kauze pražského dopravního podniku, dalším je bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček. Gazdík při oznámení demise uvedl, že se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví v EU ve druhé polovině roku. Gazdík v případu nepatří mezi podezřelé, podle médií se ale sešel s Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon.

Autoři: ,

Prodej pozemku k bydlení v Králíkách
Prodej pozemku k bydlení v Králíkách

Králíky - Dolní Boříkovice, okres Ústí nad Orlicí
2 620 000 Kč