Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Washington Post: Okamura si nesnášenlivostí kompenzuje těžké dětství

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto: Lidové noviny

O České republice se opět píše v zahraničním tisku. Tentokrát kvůli Tomiu Okamurovi a jeho facebookovému příspěvku, v němž nabádal k venčení prasat před mešitami. Podle listu Washington Post se populisté a skrytí rasisté nacházejí pomalu v každém druhém evropském státu. Okamura k nim prý patří.

Boj proti multikulturalismu a islámu prý odráží ducha současné doby. Autor článku tvrdí, že v Česku má toto tažení kuriózního vůdce, tokijského rodáka Tomia Okamuru, který se přes kariéru byznysmana dostal až na pravou stranu politického spektra. Jeho popularita sice od minulého roku soustavně klesá, kontroverzních výroků však neubývá.

Post si všímá především jeho facebookového příspěvku, který obsahuje podrobný a obsáhlý návod, jak se bránit islamizaci Česka. Mezi příklady v něm uvádí i venčení prasat před mešitami nebo nošení vyzývavého oblečení, pranýřuje v něm ale například i nakupování kebabů, ve kterém spatřuje cestu k povinným burkám pro ženy jako důsledek plíživé islamizace. Autorem návodu je Okamurův spolustraník Jiří Kobza.

Deník poukazuje na to, že taková prohlášení jsou v Česku, kde téměř žádní muslimové nežijí, poněkud bizarní. Vzhledem k Okamurovým předchozím výrokům, v nichž například navrhoval vystěhovat Romy do Indie nebo zpochybňoval inteligenci žen, se ale prý není čemu divit.

PSALI JSME:

Rasisty poplivaný Okamura

Okamurovu kontroverzní politiku se pokoušel už v roce 2013 vysvětlit deník Japan Times. O Okamurovi tehdy napsal, že si plamennými výroky kompenzuje své obtížné dětství, strávené napůl v Japonsku a napůl v Československu. V obou zemích navíc zažíval diskriminaci kvůli svému smíšenému původu. 

V Tokiu mu navíc po dostudování nebylo umožněno pracovat v oboru a nějakou dobu se živil jako popelář a prodejce popcornu v kinech. Podle Okamurových slov ho toto životní období v politice významně ovlivnilo. „Vždy jsem se snažil bojovat proti rasismu tak, že se budu chovat lépe než ti, kteří na mě plivali pro můj smíšený původ. Taky jsem strávil nějaký čas v sirotčinci, proto se zaměřuji na solidaritu a sociální otázky,“ prohlašoval tehdy Okamura.

Podle Postu se však jeho slova neslučují s jeho současnou politikou. Připomíná také, že ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier odmítl „Okamurovy nesnášenlivé výroky“ komentovat.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!