Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Weiglův velký den

Česko

BRUSEL Klausova výjimka byla hlavním tématem summitu Evropské unie, který včera začal v Bruselu. Samotný český prezident ale na jednání politických špiček nebyl. Neznamenalo to však, že by nebyl o dění podrobně informován. Poněkud netradičně totiž spolu s premiérem Janem Fischerem vojenským speciálem do Belgie odcestoval i prezidentův kancléř Jiří Weigl.

Právě on byl i součástí týmu, který o podobě výjimky v Praze jednal spolu s náměstkem ministra pro evropské záležitosti Markem Morou. Kancléř Weigl přicestoval do Bruselu stejně jako celá delegace kolem desáté hodiny ranní. Samotný summit poté začínal až později večer večeří.

Jde vůbec o první případ vrcholné schůzky, kam za Českou republiku jede premiér a zároveň se jí účastní i zástupce prezidentské kanceláře. Prahu na summitech standardně zastupuje šéf kabinetu a i mandát pro jednání Evropské rady připravuje vláda. Vzhledem k tomu, že hlavním tématem jednání byl však právě Klausův požadavek na výjimku z Listiny základních práv Evropské unie, bylo praktičtější, když Klausův „spojenec“ bude přímo v Bruselu.

Češi se tak mohli vyvarovat trapného scénáře, který na jednom ze summitů předvedli Poláci. Tehdy sice s vůdci ostatních zemí jednal prezident Lech Kaczynski, ale jakýkoliv posun vždy sděloval do Varšavy svému bratrovi dvojčeti premiérovi Jaroslawu Kaczynskému. Jednání se tak neustále prodlužovala.

Přítomnost Weigla, nejbližšího Klausova spolupracovníka a důvěrníka, tomuto scénáři ale předešla. „Byl jsem s panem prezidentem v pravidelném kontaktu, byl informován o výsledku jednání Evropské rady. Předpokládám, že se oficiálně vyjádří v pátek. Já považuji výsledek za dobrý.“ řekl Jiří Weigl po skončení jednání.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...