Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

„Welcome to Slotakia“

Česko

Maďarští demonstranti blokovali hranice se Slovenskem. Na transparentech útočili na Jána Slotu

BRATISLAVA/BRUSEL Blokády hranic, protesty a připravuje se i bojkot slovenských výrobků. Takovými způsoby maďarští demonstranti protestují proti údajným protimaďarským náladám na Slovensku. Desítky příslušníků polovojenské Maďarské gardy již od včerejšího rána blokovaly za maďarskými obcemi Rajka, Vámosszabadi a Letkés silnice směřující na Slovensko. Mimo jiné zde rozvinuli transparent „Welcome to Slotakia“ (Vítejte ve Slotově státě). Naráželi tak na opakované protimaďarské výpady šéfa koaliční Slovenské národní strany Jána Sloty. Podle policie ale k výraznějšímu narušení dopravy nedošlo.

„Příčinou je fotbalový zápas v Dunajské Stredě, případ Hedvigy Malinové a sobotní incident v Královském Chlmci. „Po pravdě my jsme také plánovali, že navštívíme Slovensko, ale po sobotním incidentu jsme změnili názor,“ citovala slovenská agentura SITA Róberta Kisse z Maďarské gardy. V Královském Chlmci bylo o víkendu zadrženo 28 maďarských extremistů za to, že měli na sobě kopie nacistických uniforem. „V tuto chvíli neexistují slovensko-maďarské vztahy. To, co momentálně probíhá, je divadelní představení. Není v zájmu maďarské vlády, aby nynější situaci změnila, a přiznejme si, že ani Ficova vláda nemá zájem na tom, aby se tyto vztahy zlepšily,“ dodal Kiss.

Kdyby k podobným blokádám došlo na slovenské straně, slovenská policie by podle slovenského premiéra Roberta Fica určitě zasáhla. „To bychom nedovolili. Odtáhli bychom je někam stranou, kde by nenarušovali dopravu,“ citoval premiéra slovenský deník SME. „Je možné, že ten rozdíl je v přístupu k extremismu na Slovensku a v Maďarsku, dodal. Na otázku, zda si myslí, že maďarská vláda blokace tiše toleruje, uvedl, že nechce nikoho obviňovat.

Ke slovensko-maďarským „šarvátkám“ se včera vyjádřil i šéf slovenské diplomacie Ján Kubiš. „Není v našem zájmu, aby u nás působily problémy, mezinárodně i vnitropoliticky, nějaké extremistické, nacionalistické síly,“ uvedl. Mediátor? Zatím ne Na okraj jednání ministrů zahraničí EU v Bruselu se dokonce setkal se svou maďarskou kolegyní Kingou Gönczovou. „Moje setkání s ministryní Gönczovou potvrdilo evidentně rostoucí ochotu k dialogu a hledání řešení, a nikoli posílání si vzkazů přes média,“ dodal. Na otázku, zda již není na čase, aby do sporů mezi oběma zeměmi vstoupil nějaký mediátor, ale odvětil: „Nedomnívám se.“ „Musíme být schopní dohodnout se my dva. Zprostředkovatel by nám jen pomohl najít k sobě cestu, ale to musíme dokázat jako dva sousedé sami,“ uvedl slovenský ministr zahraničí.

I šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg zatím odmítl, že by se oním zprostředkovatelem mohlo stát právě Česko. „Prozatím je to spíše otázka mezi Slovenskem a Maďarskem. Já bych byl pro (zprostředkování - pozn. red.), kdyby o to sami Maďaři a Slováci požádali. Teď ale jednají sami mezi sebou, což je dobré a je to ve velmi dobrých rukách (protože jde o Kubiše a Gönczovou - pozn. red.).“

Autor: