Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Wen: Dodržujeme práva, přesvědčte se

Česko

  13:38
PRAHA - "Jednou vidět je důležitější než několikrát slyšet," řekl čínský premiér při schůzce s poslnaci a vyzval je, aby se o dodržování lidských práv přijeli podívat na vlastní oči.

Prezident Václav Klaus s čínským premiérem Wen Ťia-paem. foto: Michal DoležalČTK

Zaorálek to řekl po jednání novinářům s tím, že Wen pozval poslance, aby se o dodržování lidských práv v Číně přesvědčili na vlastní oči.

"Jednou vidět je důležitější než několikrát slyšet," tlumočil slova čínského premiéra Zaorálek. Čeští zástupci totiž podle něj při zhruba pětačtyřicetiminutovém jednání vyjádřili na jedné straně respekt k dějinnému vývoji Číny, padla ale také slova o tom, že nikde na světě nesmí být tolerováno mučení a krutosti.

Zaorálek připomenul, že před měsícem ve sněmovně přivítal delegaci čínských poslanců, také oni podle něj ukázali ochotu o lidskoprávních otázkách diskutovat.  Tématu dodržování lidských práv v Číně se dotkli i senátoři v rámci debaty o nových česko-čínských smlouvách.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) novinářům po jednání řekl, že vyjádřil potěšení nad jednou částí smlouvy, podle níž se Čína "chce dostat podpisově s Evropskou unií na deklaraci o svobodách občanských a politických". Dostalo se mu prý odpovědi, že Čína je ochotna "pracovat i v rámci lidských práv".

Na jednání se podle Sobotky neprojevila skutečnost, že v českém Senátu jsou přijímáni čínští disidenti a zástupci Tchaj-wanu, tedy ostrovního státu, který se oddělil od komunistické pevninské Číny v roce 1949.

Sobotka nepředal dopis českých studentů
Čínský premiér kvitoval s povděkem, že česká strana uznává jednu Čínu, uvedl Sobotka. Když mu k tomu podle svých slov řekl, že určitým problém při tomto uznání tvoří Tchaj-wan a zástupci zahraničního výboru uvažují o návštěvě Číny i této ostrovní země, "v té chvíli bylo řečeno, že Čína je jenom jedna", dodal Sobotka.

Šéf Senátu uvedl, že nepředal čínským politikům dopis 250 českých studentů, kteří vyzývají čínského premiéra k prošetření masakru na náměstí Tchien-an-men v červnu roku 1989. Pod dopisem byl totiž seznam jmen bez podpisů a "nemá tedy podle petičního práva žádnou hodnotu".

Neseznámil čínské politiky ani s obsahem dopisu. "Nebyl prostor na všechno, jednání trvalo 25 minut, více jsme toho nezvládli," vysvětloval. 

Návštěvu čínského premiéra v Senátu provázela zvýšená bezpečnostní opatření. Policie například uzavřela chodník ve Valdštejnské ulici, u kterého parkovala vozidla početné čínské delegace. Odpůrci čínského režimu, kteří ve středu protestovali před Úřadem vlády, před sídlem zákonodárců nebyli.
Autoři: ,