Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Wesley Snipes jde na tři roky do vězení

Česko

WASHINGTON Na tři roky do vězení poslal v noci na včerejšek federální soud v Ocale na Floridě známého hollywoodského herce Wesleyho Snipese za daňové úniky. O Snipesově vině rozhodl soud již v únoru, nyní měl v souladu s americkým právem vynést výši trestu. Podle informací světových agentur se soudci přiklonili k maximální sazbě, jakou jim zákon v této souvislosti umožňuje.

Herec však unikl mnohem vyššímu trestu díku tomu, že byl zproštěn závažnějších obvinění z podvodu a spiknutí. Kdyby byl uznán vinným ve všech bodech obžaloby, hrozilo by mu 16 let za mřížemi.

Podle obžaloby platil populární černošský představitel lovce upírů Bladea v letech 1999 až 2004 příliš nízké daně z příjmů nebo vůbec nepodával daňová přiznání. Tím se prý Wesley Snipes vyhnul zaplacení daní z příjmu ve výši více než 15 milionů dolarů (asi 240 milionů Kč), a způsobil tak finančním úřadům škodu přes 41 milionů dolarů (asi 657 milionů Kč). Snipesovi právníci toto tvrzení odmítali a poukazovali na to, že podle posudků jejich odborníků zkrátil jejich mandant stát na daních pouze o 400 tisíc dolarů (asi 6,41 milionu Kč). V procesu omlouvali chování svého klienta tím, že měl nepoctivé finanční poradce a že se stal obětí stoupenců hnutí protestujících proti daním.

Státní zástupce však požadoval exemplární trest v maximální sazbě právě proto, že Snipes je hvězda. „Snipes je bohatý a slavný člověk, který zatvrzele porušuje zákony. Pokud existuje daňový podvodník, který si zaslouží být potrestán maximálním trestem za svoje zločinné chování, je to právě on,“ tvrdila žaloba.

Autor:

Mohlo by vás zajímat