27. května 2010 10:00, aktualizováno  11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Wikipedie o Paroubkovi: Narodil se v Pchjongjangu a má titul King

Lidé píší politikům vzkazy na předvolební plakáty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé píší politikům vzkazy na předvolební plakáty. | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Zjednodušit si práci a doslova převzít domácí úkol z občanské výchovy z Wikipedie se před volbami stává nebezpečným sportem. Pravděpodobně jen málokterý učitel by totiž byl nadšen informacemi typu, že ODS je stalinisticko-kretenistickou formací a její předák Pavel Bém lobotomikem, a jedničku by nezařídil ani snímek, na kterém šéf ČSSD Jiří Paroubek nápadně připomíná pánské přirození.

Nejrozsáhlejší a nejserióznější internetová encyklopedie - Wikipedie - se před volbami stává bojištěm, na kterém si lidé vyřizují účty se svými ideologickými protivníky.

Obětí číslo jedna je Paroubek. V jeho hesle se čtenář mohl krátce

Wikibludy

* Šéf ČSSD Jiří Paroubek letos 31. března zemřel (Na Wikipedii předpovězeno už 29. března) a po studiu ekonomie získal titul King.

* Ideologií Občanské demokratické strany je stalinismus-kretenismus.

* Rodina Karla Schwarzenberga založila koncentrák v Letech.

* Charakteristika Davida Ratha: "David je krásný a chytrý!"

dozvědět třeba to, že se narodil v Pchjongjangu, studia ekonomie dokončil s titulem King a má konexe na mafii. Na začátku března kdosi celý jeho profil nahradil konstatováním, že šéf ČSSD smrdí.

Ve stejném měsíci byla na Wikipedii oznámena Paroubkova smrt a 16. května večer trůnil na stránce místo politikova oficiálního portrétu po celé čtyři minuty výše zmíněný snímek. Jeho stranického kolegu a exministra zdravotnictví Davida Ratha zase někdo překřtil na Adolfa Hitlera. Později zase jeho heslo zdobily ironické výkřiky: "David je krásný a chytrý!"

Zesměšňování neušli ani pravicoví politikové. Například exministru vnitra Ivanu Langrovi z ODS někdo před měsícem hned do hlavičky jeho hesla doplnil charakteristiku "přezdívaný Íčko". Jeho stranický kolega Bém byl zase podezříván z lobotomie a politická ideologie ODS popsána slovy "stalinismus, kretenismus". Před vtipálky se neskryl ani lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, když o něm anonym napsal: "Jeho rodina založila koncentrační tábor v Letech."


Nejde o žádnou sofistikovanou ofenzivu, ale většinou jen o jednoduché vulgární útoky, a dobrovolným strážcům Wikipedie tak odstranění sabotáží trvá vždy jen pár minut. Podle Miroslava Langra z občanského sdružení Wikimedia ČR pomluvy z textů odstraňují takzvaní správci, kterých je nyní 24. Mezi často napadané stránky patří podle Langra právě stránky politiků, ale třeba také heslo Bedřich Smetana: "Na tom si všichni ti, kteří ve škole dostali kuli, vylévají zlost."