Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Windows 7 se blíží

Česko

Přestože jsou Windows Vista na trhu teprve od začátku roku 2007, už za necelé dva roky bychom se měli dočkat jejich nástupce. A už teď se o jeho budoucích vlastnostech živě diskutuje.

I když lze předpokládat, že termín oficiálně oznámený Microsoftem, tedy konec roku 2009, bude postupně prodlužován a že se oficiálního uvedení produktu dočkáme až na sklonku roku 2010, je tak rychlé uvedení nové verze poměrně překvapující. Pouhé tři roky mezi uvedením dvou operačních systémů se zdají být velmi krátkým časovým úsekem, protože Windows XP se na výsluní vyhřívaly celých šest let.

Proč došlo k takovém zkrácení intervalu? Jako první možná odpověď se nabízí nespokojenost mnohých uživatelů s Windows Vista. Zvláště majitelé notebooků se potýkají s vyššími hardwarovými nároky majícími za následek sníženou výdrž akumulátorů. Uživatelé stolních počítačů zase mnohdy těžko řeší problémy s kompatibilitou ovladačů. K tomu je třeba připočíst řadu dětských nemocí, které provázejí každý nový softwarový produkt a které úplně neodstranil ani servisní balíček.

Microsoft tak pod tlakem prodlužuje termín ukončení prodeje Windows XP, připravuje jejich speciální zlevněné edice pro superlevné počítače a svými výroky navíc přiživuje spekulace o následujícím operačním systému.

Skutečný důvod však bude nejspíše mnohem prostší: marketing. Windows Seven totiž nebudou žádným zbrusu novým operačním systémem s novým jádrem, ale spíš jen evolučním posunem stávajících Windows Vista. Předejde se tak opakování problémů s ovladači. Kvalitativně se změní asi tak jako Windows XP při svém druhém servisním balíčku (SP2). Velice zjednodušeně lze říci, že Windows Seven budou extenzí současných Windows Vista, ale bude možné koupit si je samostatně.

Nové ovládání, nové funkce Bill Gates se spolu se Stevem Ballmerem snažili na tiskové konferenci D:All Things Digital v jižní Kalifornii vyhnout otázkám, jaké konkrétní inovace nový systém přinese. Zřejmě se poučili z chyb při uvádění Windows Vista, kde majitelé nejdražších verzí dosud marně čekají na slibovaná „extras“.

Prohlášení obou lídrů Microsoftu se tak nesla spíš v obecném duchu. Windows Seven má být dalším krokem na cestě k počítači, u nějž bude klávesnice a myš jen historickým přežitkem. Zatímco na hlasové ovládání nejspíš ještě nedojde, hmatové ovládání pomocí multidotykového displeje se pomalu stává současností, jak už naznačuje experimentální projekt Surface.

Na konkrétní softwarová vylepšení si budeme muset ještě počkat. Z různých zdrojů sice pronikají přesvědčivě vypadající informace, ale o jejich věrohodnosti lze pochybovat. Nejspíš se ale dočkáme mnoha funkcí, které je nyní potřeba řešit pomocí softwaru třetích stran. Za všechny jmenujme například podporu diskových obrazů (ISO/BIN) a s tím související emulaci optických mechanik.

S implementací mnoha dalších funkcí však bude muset Microsoft postupovat opatrně, aby na sebe nepřivolal hněv antimonopolních úřadů. To by se mohlo velice snadno stát v případě integrace antiviru přímo do operačního systému nebo u kodeků pro přehrávání audiovizuálních souborů.

Módní vlna, nebo evoluce?

Sledujete-li videa z tiskové konference, kde Bill Gates a Steve Ballmer předvádějí dovednosti nového systému, neubráníte se vzpomínce na tolik diskutovaný iPhone. Některé prvky, jako například zoomování fotografií nebo jejich prohlížecí prostředí, Apple velice silně připomínají. Zdá se tak, že nejde jen o módní vlnu, ale o skutečný trend ve vývoji ovládání výpočetní techniky. „Dnešní počítače jsou uzpůsobeny pro ovládání jedním člověkem, který právě sedí u klávesnice a svírá v rukou myš,“ vystihl situaci Bill Gates. „Už v blízké budoucnosti se dočkáme radikální změny,“ dodává Steve Ballmer.

O autorovi| ONDŘEJ POHL, Autor je vedoucí sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz

Autor: