Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

I dnes by byl bratr u politiků na indexu, míní o utýraném disidentovi Wonka

Česko

  6:00
PRAHA - Jiří Wonka dosáhl dalšího úspěchu v boji za dobré jméno svého bratra. Pavel Wonka byl poslední oběť komunistického režimu, jako politický vězeň zemřel za mřížemi. Jeho bratr si nyní vymohl omluvu za to, že podle spisovatele Petra Šámala disident napadl svou matku a svou bývalou ženu. Nic z toho se však nestalo.

Pavel Wonka foto: Přemysl Fialka

Spor se týkal knížky s názvem ,,Kriminalista - legenda pražské mordparty deviantům na stopě’', která představuje nejznámější kauzy někdejšího špičkového vyšetřovatele a dlouholetého šéfa pražské „mordparty“ Jiřího Markoviče. Kriminalista mimo jiné vyšetřoval okolnosti smrti právě Pavla Wonky.

V této souvislosti připomněl Šámal případ, kdy disident stál roce 1981 před soudem kvůli jednomu incidentu. „24.11. 1981 byl uznán vinným trestným činem za násilné vniknutí do bytu matky a své manželky, kde obě ženy fyzicky napadl,“ zní klíčová pasáž knížky, která vedla Jiřího Wonku k sepsání žaloby. Zmíněný rozsudek byl totiž ještě za minulého režimu zrušen, Pavel Wonka navíc ženy ani nenapadl.

V první instanci Jiří Wonka spor kvůli formálním chybám nešťastně prohrál, uplynulý čtvrtek ale s Šámalem u odvolacího Městského soudu v Praze uzavřel smír, jehož součástí je veřejná omluva. „Vnímám to jako vítězství. Až na to, že mi nebyly přiznány náklady řízení. Ale je smutné, že musím neustále bojovat za čest svého bratra. Věčně si někdo něco vymýšlí,“ vypráví v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

‚Disident Wonka matku nenapadl.‘ Dají mi za pravdu, ale soud jsem prohrál, zlobí se bratr

Lidovky.cz: Vy jste do odvolacího řízení šel s tím, že chcete smír?
Věděl jsem, že k nějakému smíru dojde. Přistoupil jsem na to. Nechal jsem to na advokátovi. Kývnul na mě, aby to takhle bylo.

Lidovky.cz: Cítíte tedy satisfakci?
Ano. Poprvé jsem byl velmi překvapený, že jsem to prohrál. Údajně za to, že jsem žádal nadrozměrnou omluvu, která nebyla možná provést.

Lidovky.cz: Autor knihy Petr Šámal má jednak zaslat omluvu přímo vám, jednak ji má poslat ke zveřejnění do České tiskové kanceláře. Je to pro vás dostatečné? Původně jste žádal mnohem větší omluvu, měla být třeba přidána k výtiskům zmíněné knihy.
Bude to dobré. Vždycky, když to bylo v ČTK, tak si to převzaly deníky. Takže doufám, že i teď to někdo otiskne.

Lidovky.cz: Až vám omluva přijde do ruky, co s ní uděláte?
Založím si to do svého spisu k ostatním vítězným rozsudkům.

Lidovky.cz: Říkal jsem si, jestli ji také právě neposkytnete těm knihovnám, kde jsou výtisky knížky, aby ji tam třeba zveřejnily.
Budu o tom uvažovat, jestli bych to dokázal ofotit, naskenovat nebo okopírovat a nabídnout jim to. Možná že se o to pokusím. To je dobrý nápad.

Kolik vedl kvůli bratrovi soudů, Wonka už ani nepočítá

Lidovky.cz: Pan Šámal opakovaně vysvětloval, že věta o tom, že váš bratr napadl matku a svou bývalou ženu, vznikla překlepem. A že o zrušujícím rozsudku nevěděl. Vy mu nevěříte?
Tomu nevěřím, protože pozoruju, že mě úplně nenávidí. Určitě mu to dal do hlavy Markovič. Prý vycházel z trestního rejstříku, ale v trestním rejstříku už za komunistů bylo, že tenhle rozsudek byl vynulovaný.

Pavel Wonka

Pavel Wonka za minulého režimu seděl celkem třikrát, dohromady strávil v komunistických káznicích téměř tři a půl roku. Jeho nejznámější trest byl za to, že se v roce 1986 pokusil ucházet ve volbách o hlasy voličů jako nezávislý kandidát. Přestože to tehdejší zákony dovolovaly, dostal za pobuřování a útok na státní orgán a společenské organizace trest 21 měsíců vězení.
Disident nakonec zemřel v roce 1988 ve vazbě v Hradci Králové, kde podlehl špatnému zdravotnímu stavu a vyčerpání, které prohloubilo hrubé zacházení ze strany dozorců. Šikaně čelil i během předchozích trestů, dozorci ho opakovaně bili. Wonka proti krutému zacházení držel hladovku. Když zemřel, jeho pohřbu se účastnili signatáři a mluvčí Charty 77, členové Jazzové sekce nebo Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.
V poslední době dokumentaristka Libuše Rudinská v dokumentu Pavel Wonka se zavazuje zpochybnila jeho obraz symbolu komunistických represí, podle ní se naopak disident zapletl s StB. Historici však její závěry ostře odmítli, o spolupráci Wonky s StB neexistuje žádný důkaz.

Lidovky.cz: Ale on o tom jednoduše vůbec nemusel vědět, prostě si to třeba jen nezjistil. Není to podle vás možné?
Já už jsem se ním předtím spojil prostřednictvím nakladatelství a on se mnou odmítl jakkoliv komunikovat, abychom si to vysvětlili. Už to je divné.

Lidovky.cz: Proč si vlastně myslíte, že vás nenávidí? Jaký by k tomu měl důvod?
Myslím si to kvůli tomu, že se mnou odmítl komunikovat od začátku a že to došlo až k soud. Odhalil jsem, že v knize lže. Asi jsem se dotknul jeho ega.

Lidovky.cz: Tohle rozhodně nebyl první soudní spor, který jste kvůli bratrovi vedl. Běží momentálně ještě nějaký další?
Hrob mého bratra je zničený, takže se soudím s pojišťovnou (Pavel Wonka je pochovaný na hřbitově ve Vrchlabí, pozn. aut.). Poprvé jsem to prohrál. Odmítli mi připustit korunní svědkyni, která to konzultovala s takzvaným připojistitelem, jestli to může pojistit. Nakonec to pojistila.

Lidovky.cz: Co se přesně stalo s tím hrobem?
Uřízli jeden trn a u jednoho poškodili špičku (Wonka podal kvůli tomu trestní oznámení v únoru 2015, poškozená byla plastika na hrobu ve tvaru trnové koruny, pozn. aut.). Pachatele nenašli, škoda je 38 tisíc korun. Konzultoval jsem to se sochařem. Soudím se s pojišťovnou, aby mi to uhradila. Běží odvolací řízení, ale ještě není nařízené jednání.

Lidovky.cz: Máte vlastně přehled o tom, kolik soudů jste kvůli bratrovi absolvoval?
To už se ani nedá spočítat. Jen když si vezmete ty rehabilitace, těch soudů co jsem kvůli tomu měl. Ale mou důkladností se mi to podaří dotáhnout do vítězného konce. Aspoň mám satisfakci, že se musí omluvit. Jinak zrovna před 30 lety nás tady odsoudili.

Lidovky.cz: Byl dnešní spor tím posledním?
Ne, chystám soud s Markovičem. V knize píše, že Pavel dělal podvody, násilí a krádeže. To už mě namíchnul. Z Pavla navíc dělá agenta StB, přitom Pavel není nikde evidovaný. Potom se nedivím, že když pan Markovič vyšetřoval smrt bráchy, že to všechno šlo do autu (smrt Pavla Wonky nebyla přesně objasněna, pozn. aut.).

Pavel Wonka
Wonkův bratr přebírá medaili za zásluhy pro Pavla Wonku in memoriam z rukou...

„Můj bratr byl velmi statečný člověk, svou matku obdivuji“

Lidovky.cz: Při pohledu na vaší aktivitu se musím zeptat, jestli je péče o odkaz vašeho bratra ve vašem životě tím nejdůležitějším?
Je. S bráchou jsme neměli otce, takže jsme byli k sobě úplně přirostlý. Štve mě to, jak se o něm dnes mluví. Je to moje celoživotní oběť. Jsem kvůli tomu zavalený papíry a všechno dělám sám. A to ještě budu pravděpodobně žalovat Rudinskou (dokumentaristka Libuše Rudinská, autorka dokumentu Pavel Wonka se zavazuje, pozn. aut.). Vymýšlí si, že Pavel pašoval z Polska, že byl v každé šmelině. Je to neskutečné. A nikdo jiný z našeho rodu už není, kdo by hájil jeho čest, takže jsem k tomu odsouzen já.

Lidovky.cz: Máte představu, kolik vás všechny ty soudy stály?
Zase to není tak strašné, může to být asi 50 tisíc korun. Spoustu věcí si zařizuji sám, třeba tuhle žalobu jsem si napsal sám. Ale náklady to jsou, i když jsem vyhrál, tak mi úhrady výloh nepřiznají. To mě mrzí.

Omluva bratřím Wonkům

Součástí smíru je omluva, kterou je spisovatel Petr Šámal povinný zveřejnit prostřednictvím ČTK.
„Omlouvám se, že jsem v knize Kriminalista Jiří Markovič, vydané nakladatelstvím Epocha v roce 2015, nepravdivě napsal o zemřelém Pavlu Wonkovi, že byl odsouzen za fyzické napadení své matky a manželky. Skutečnost je taková, že Pavel Wonka nikdy nebyl souzen za fyzické napadení své manželky ani maminky a že rozsudek o porušování domovní svobody byl následně zrušen Okresním soudem v Ústí nad Orlicí. Petr Šámal“

Lidovky.cz: Když se zrovna nebijete za jméno vašeho bratra, jak trávíte čas?
Byl by rád, jak jsem se vzchopil a bojuju za něj. Jinak já už 12 let vychovávám dvě dcery, jsem na to úplně sám. Jedné je 18, jedné je 20.

Lidovky.cz: Jak byste si přál, aby se vašem bratrovi mluvilo?
Pravdivě a ne samé lži. Za chvilku zase někdo něco vytáhne, to je ta tragédie. Žiju na malém městě, tam někdo hodí do placu takové kecy a hned se je každý dozví.

Lidovky.cz: Byl váš bratr hrdina?
Myslím si, že to byl velmi statečný člověk. Muselo to pro něj být hrozné, když podle výpovědi spoluvězně vylezl do okna a křičel, že nechce umřít, ale že chce doktora. To pro něj muselo být absolutně hrozné, když viděl, že mu neposkytli lékařskou pomoc. Mně taky tloukli. S bratrem jsme byli jsme vzpurní, byl jsem věčně na díře (Jiří Wonka strávil z politických důvodů za minulého režimu rok ve vězení, pozn. aut.).

Lidovky.cz: Kdyby Pavel Wonka přežil komunistický kriminál, co by podle vás dnes dělal?
Myslím si, že by vystudoval práva. Dnes by byl šťastnější, možná by měl rodinu. Ale i dnes by byl podle mého u politiků na indexu. Jinak hodně obdivuju svou matku, ta byla statečnější než já, že tenhle kříž musela nést, když přežila svého syna.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...