Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Motole si lidé připomněli památku obětí komunismu

Česko

  11:52
PRAHA - Na motolském hřbitově se v sobotu sešli pamětníci, aby uctili památku obětí komunismu. Se svými projevy vystoupili kromě zástupců politických vězňů také politici. Varovali před zapomínáním a zlehčováním hrůz totality.

Josef Toufar zemřel 25. února 1950 po krutém mučení vyšetřovateli komunistické Státní bezpečnosti, kteří ho chtěli přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Do prostor motolského krematoria nechávaly v minulosti komunistické orgány převážet urny s popelem popravených politických vězňů.

ÚSTR zlehčuje dobu totality, mladým je snadné lhát, varuje Němcová

„Málo si připomínáme, že po válce již demokracie v osvobozeném Československu nebyla plně obnovena,“ prohlásil senátor Jiří Oberfalzer (ODS), který zároveň kritizoval současnou situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů. Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) vyzvala k tomu, aby lidé na komunistické období nezapomněli. Zástupci Konfederace politických vězňů pak společně s pozvanými politiky položili věnce k památníku obětem komunismu.

Ani popel

Komunistický režim ostatky svých odpůrců nevydával pozůstalým, uchovával je na neznámých místech. Motolské pohřebiště se podařilo objevit až v roce 1999. Zjistilo se, že se urny s popelem popravených a zemřelých politických vězňů likvidovaly právě tady.

Podle Konfederace politických vězňů se teprve po roce 1958 urny začaly tajně dávat do země, do té doby se ukládaly v objektech ministerstva vnitra. Schránky s popelem měly jen čísla bez jmen zemřelých. „Ještě v roce 1965 bylo začátkem května přivezeno z pankrácké věznice do Motola 78 uren. Čí popel obsahovaly, se podařilo zjistit jen u 25 z nich,“ uvedla již dřív konfederace.

Autoři: ,