Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ÚSTR zlehčuje dobu totality, mladým je snadné lhát, varuje Němcová

Česko

  16:07
PRAHA - Na motolském hřbitově se sešli pamětníci, aby uctili památku obětí komunismu. Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová při té příležitosti varovala před zapomínáním a zlehčováním hrůz totality: "Nyní po 23 letech podle ní komunisté znovu testují odolnost veřejnosti v krajích a je proto třeba hrůzy totality připomínat." řekla a zároveň zdůraznila, že zejména mladým, kterým je snadné lhát, je třeba neustále vysvětlovat minulost.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová. foto: ČTK

Němcová se ohradila ohledně "pseudoproblému" označování komunistického režimu jako dobou totality. "Odmítám scestné mudrování o tom, co ještě totalita je a co už totalita není," uvedla Němcová s odkazem na spory badatelů v ÚSTR.

Svobodu buď máme, nebo nemáme

"Se svobodou je to jednoznačné, buď ji máme, nebo ji nemáme… My jsme ji neměli. Od dětství přes vzdělávání, pracovní uplatnění až po důchod jsme neměli vlastní život ve vlastních rukou. Řídila ho jiná moc a jediná, která tu byla a mohla být, byla moc KSČ zakotvená v ústavě našeho státu. Jediná moc je totální moc a ta padla až v roce 1989. Doufám, že tohle je jasné těm 'mladým badatelům' z ÚSTR," řekla Němcová.

Němcová zároveň varovala před tím, že mladá generace nezná historii a nedokáže si tak představit, že by o ni mohla přijít: "Tak se zdá, že po jedné generaci, která to již nezažila, je možné začít manipulovat s kormidlem dějin. Vždyť těm mladým je tak snadné lhát. Hrají si na svých sociálních sítích a ani je nenapadne, že by o něco z toho, co tvoří jejich zcela svobodný život, mohli přijít."

Popel odpůrců komunisté pozůstalým nevydali

Komunistický režim zacházel s těly popravených odpůrců tak, že jejich popel nevydal pozůstalým, ale uchovával je na neznámých místech bez označení číslem a jménem. Teprve po letech se podařilo zjistit, že to místo je pravděpodobně v motolském krematoriu.

"Já ale z hlediska vyššího principu mravního jsem primitivní antikomunista," opáčil ve svém projevu pražský primátor Bohuslav Svoboda. Podle něj je potřeba odkaz pamětníků komunistické zvůle předat i dalším generacím.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa také upozornil, že ačkoliv je zapomínání na dobu minulou přirozený proces, v posledním roce už prý nejde jen o souboj s lidskou pamětí. Kromě toho, že se do krajských zastupitelstev dostali komunisté a na význačných postech zasedli někdejší politruci, někteří badatelé v ÚSTR prý usilují i o to, jak tento proces zapomínání řídit.

Zástupci Konfederace politických vězňů společně s pozvanými politiky položili věnce k památníku obětem komunismu. Proti zapomínání totality se v obřadní síni motolského krematoria vyslovila také místopředsedkyně vlády Karolina Peake (LIDEM) a maďarský velvyslanec Tibor Petö.

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...