Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z ÚSTR musí odejít musí Žáček, Schreier i Kukánová

Česko

  15:23aktualizováno  20:03
PRAHA - Nová ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Foglová oznámila, že chce odvolat šéfku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou a nahradit ji archivářkou Světlanou Ptáčníkovou. S ABS má Ptáčníková zkušenosti a o funkci ředitelky dřív usilovala. Skončit podle Foglové má také ředitel její kanceláře, Pavel Žáček, který byl prvním šéfem ústavu, a ekonomický náměstek René Schreier. Důvodem je to, že nekomunikují, čímž ohrožují chod ústavu, řekla Foglová.

Šéfka ÚSTR Foglová odvolá z funkce ředitele své kancláře Pavla Žáčka i náměstka Schreiera. foto: ČTK

"Opravdu to ohrožení normálního stavu je úplně fatální," uvedla Foglová. Dodala, že Schreier je do 3. května na dovolené a volno dal i svému zástupci. Žáček pak podle Foglové nereaguje na žádné výzvy, i když se nachází v sídle úřadu. "Beru to trochu jako bojkot. Lidsky tomu můžu rozumět, ale jako člověk, který má řídit organizaci, s tím absolutně nemůžu souhlasit," dodala. Foglovou už opustil bývalý první náměstek Eduard Stehlík, nahradil ho někdejší ředitel ústavu Zdeněk Hazdra.

Ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Foglová a první náměstek Zdeňek Hazdra na tiskové konferenci. Oznámili, že končí šéfka archivu, vedoucí kanceláře a náměstek.

Politická objednávka

Foglová nechtěla uvést, k jakému datu se rozloučí i se svým druhým náměstkem, ředitelem kanceláře a šéfkou ABS. Uvedla, že s Kukánovou se zatím nesetkala. Předchůdce Foglové v čele ústavu Daniel Herman to označil za skandální. Podle něj je Kukánová velice dobrá expertka a její odvolání v něm vyvolává dojem politické objednávky.

Chystanou výměnu zdůvodnila Foglová tím, že ABS by měl lépe fungovat a spolupracovat s ústavem, pod který spadá, i s jinými institucemi. "Podstata je, aby archiv lépe fungoval s ústavem," řekla Foglová, která nastoupila do čela instituce minulý týden po sesazení Hermana. Kukánová potvrdila, že s Foglovou od jejího nástupu nehovořila.

"Jsem ohromena tím, že ačkoliv sedíme ve stejném objektu, nenašla si čas na to, aby si se mnou o problematice či dalším směřování ABS popovídala," řekla Kukánová. To, že nová ředitelka i přesto novinářům oznámila její odvolání, označila za "zarážející". "Já se budu aktivně bránit, protože takové jednání považuji za neseriózní," prohlásila Kukánová.

Podotkla, že Ptáčníková, která má nastoupit na její místo, se nemůže zříci zodpovědnosti za chyby vytýkané vedení archivu. "Je čtyři a půl roku součástí jeho managementu a navíc byla dva roky ředitelkou odboru, který měl na starosti rozvoj elektronického archivu," uvedla Kukánová. Odvolání Kukánové pravděpodobně příští čtvrtek projedná hlavní rada ústavu. Rada není spokojena například s digitalizací materiálů archivu.

VÍCE K TÉMATU

Foglová novinářům také sdělila, že oslovila možné kandidáty na členství v nové vědecké radě ústavu, poradním orgánu instituce. Jeden až čtyři lidé podle ní členství už přislíbili. V nové vědecké radě by podle Foglové měli být nejen historici, ale i právníci, sociologové a politologové. "Už samozřejmě probíhají nějaká jednání," řekla bez uvedení konkrétních jmen.

Hazdra pozastavil členství v TOP 09

Dosavadní vědecká rada odstoupila na protest proti odvolání Hermana (Více najdete ZDE). Jeho sesazení vyvolalo kritické reakce i jinde. ODS obvinila opoziční ČSSD z levicového puče. Sociální demokraté to rázně odmítli.

Foglová prozradila, že ji předsedkyně rady ústavu Petruška Šustrová oslovila už na přelomu ledna a února a zeptala se jí, zda by se vedení úřadu neujala. Stalo se to tedy nejméně dva měsíce před tím, než ji rada v čele ústavu během jediného dne vyměnila za Hermana. S koncepcí činnosti ústavu jí pomáhal Hazdra, který to přiznal. Uvedl také, že si od loňského podzimu pozastavil členství v TOP 09.

Radu Ústavu pro studium totalitních režimů volí Senát, který nyní ovládá levice. Většina členů rady odmítla tvrzení, že je jejich konání politicky motivované. Herman podle rady skončil kvůli nespokojenosti s jeho prací. Odvolání rozvířilo atmosféru i v samotném ústavu.

Autoři: ,