Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

WTO: Boeing porušoval pravidla

Česko

ŽENEVA/BRUSEL V souboji dvou největších leteckých společností, amerického Boeingu a evropského Airbusu, se pomalu píše další kapitola. Světová obchodní organizace (WTO) totiž uvolnila předběžný nález, podle kterého americká vláda poskytla dotace leteckému gigantu Boeing. Tyto dotace se neslučovaly s pravidly WTO a ta nyní zpochybnila jejich legálnost. Přestože všechny strany (EU, USA, Airbus, Boeing) mají před definitivním zveřejněním několik měsíců na prostudování zprávy, rozhodli se někteří účastníci vyjádřit k výsledku ihned.

Je to velké vítězství Evropy Například Evropská komise označila předběžný nález za velmi dobrý výsledek a francouzská vláda se k nálezu postavila jednoznačně a označila ho za vítězství pracovních míst v Evropě. Rozhodnutí by totiž mohlo vést ke vzájemné dohodě mezi Bruselem a Washingtonem. Oba se již dlouho obviňují z nelegální podpory domácích výrobců letadel pomocí dotací či levných úvěrů. Tím jsou podle nich porušována pravidla volné hospodářské soutěže.

Pokud k dohodě dojde, nebude s největší pravděpodobností obsahovat úplný zákaz pomoci výrobcům letadel, ale spíše specifičtější podmínky pro jejich poskytování. Evropané tudíž doufají, že by vlády evropského kontinentu mohly nadále pomáhat Airbusu ve vývoji nových letadel. „Jedině pokud spor zastavíme a začneme vyjednávat, budeme schopni vytvořit základ pro budoucí rovné podmínky na poli výroby dopravních letadel,“ dodal k tomu Rainer Ohler ze společnosti Airbus.

Evropský komisař pro obchod Karel De Gucht pro agenturu Reuters o nálezu řekl: „Analýza WTO je velmi podrobná a podporuje náš úhel pohledu.“

Evropané totiž již dříve naznačili, že USA poskytla Boeingu dotace ve výši 24 miliard amerických dolarů (asi 455 miliard korun). Podle EU byla dotace přinejmenším sporná, či dokonce nezákonná. Dotace měla mimo jiné obsahovat 5,7 miliardy dolarů, které měly poskytnout Boeingu výhodu na světových trzích při prodeji jeho posledního modelu, a to letadla 787-Dreamliner.

Podle nejmenovaného zdroje měla být podpora poskytována pomocí grantu z NASA a amerického ministerstva obrany Pentagonu. Tímto způsobem společnost údajně získala až deset miliard dolarů. Kromě těchto institucí prý přispěly firmě i některé ze států federace, jako třeba Washington, Kansas či Illinois.

Podle jednoho z nejmenovaných amerických zdrojů, který je s případem blíže seznámen, je obvinění EU z dotací ve výši 24 miliard směšné. Podle něj byla reálná dotace pouze ve výši okolo tří miliard dolarů, z nichž většinu poskytla právě NASA na výzkum a vývoj. Nález WTO je pouze dalším pokračováním sporu, který se táhne již od počátku devadesátých let, a nepřímo navazuje na rozhodnutí světové obchodní organizace z letošního června.

V tomto případě rozhodla WTO naopak ve prospěch Boeingu. Airbus totiž měl mít po několik let konkurenční výhodu díky levným úvěrům, jež mu poskytovaly evropské vlády na vývoj letadel. Mezi ty se například řadí Airbus A380 -Superjumbo.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!