Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

YouTube se stane videopůjčovnou světa

Česko

YouTube by nově mělo umožnit sledovat filmové novinky za cenu pěti dolarů. Tím se stane největším konkurentem iTunes

MOUNTAIN VIEW Třetí nejoblíbenější internetová stránka a zároveň největší světový videoportál YouTube se brzy stane největší půjčovnou filmů na světě. „Google a YouTube je takový světový fenomén, který má zatraceně mnoho diváků, vlastně víc než kterákoliv kabelová nebo satelitní televize,“ řekl nejmenovaných manažer pro deník Financial Times. Právě tento člověk noviny blíže seznámil s plánem o budoucím předplaceném vysílání filmových hitů na serveru YouTube. Společnost YouTube několik měsíců jedná se šéfy hollywoodských studií ohledně data spuštění služby, jež by měla umožnit sledovat filmové novinky, které právě vyšly na DVD. Doposud byly příjmy YouTube tvořeny hlavně platbami za reklamu. Služba by měla být nejprve zprovozněna v USA a postupem času i v dalších zemích.

Google, potažmo YouTube, se tak snaží ovládnout další část internetového trhu, a to na poli digitální distribuce filmů a televizního vyslání. Doposud na tomto trhu dominovaly společnosti jako iTunes od Applu či server Amazon.

Hollywood jásá Společnost Google vedla k tomuto kroku stále se zvyšující celosvětová poptávka po „streamovaném“ videu (obsah si může člověk rovnou pustit na svém prohlížeči a nemusí ho nejdříve celý stáhnout a pak teprve spustit). „Když studia a Google mluvily o tom, kolik lidí by se na to mohlo chytit, tak jsme došli k neuvěřitelnému číslu potenciálních zákazníků,“ řekl výše zmíněný manažer. Samotný fakt, že je služba připravována, je znám již delší dobu. Co je však rozhodně zásadní, je nadšení filmových studií - z toho, že služba bude plně zprovozněna již do konce tohoto roku. Nadšení Hollywoodu z nové služby spočívá především v tom, že příjmy z filmů na YouTube by mohly nahradit příjmy z prodeje DVD, které v poslední době zaznamenaly prudký pokles. Cena by pak měla být stanovena na pět dolarů za nejnovější tituly. Ty by měly být zveřejněny ve stejnou dobu, jako budou vypuštěny na DVD, na iTunes či na webu Amazon.com. Zde je však cena nižší a pohybuje se mezi dvěma až čtyřmi dolary.

Tvrdý souboj videoportálů Vyjednávání podmínek probíhá již po několik měsíců. Zlom však nastal teprve před několika týdny. Způsobila ho přiostřující se bitva mezi médii a technologickými společnostmi o to, kdo bude doručovat digitální obsah filmů a TV stanic divákům přímo do jejich počítače či mobilního zařízení. Například se očekává, že společnost Apple předvede tento týden zlepšení svého televizního zařízení. Zlepšení od Applu by pak mělo umožnit propojit TV zařízení s internetem a případně by také mohlo být otevřeno pro vývojáře aplikací.

Avšak i další hráči na tomto trhu podnikají různá opatření. Třeba společnost Netflix, která provozuje internetové půjčování filmů, se vehementně hlásí o práva na streamování filmových hitů.

On-line videoweb Hulu, který vlastní společnosti jako Walt Disney, News Corp nebo NBC Universal, plánuje vstoupit na trh akcií a chystá se tak k primárnímu úpisu akcie v hodnotě dvou miliard dolarů.

YouTube během zkušebního provozu nabídlo divákům buďto bollywoodské filmy, anebo nezávislé filmy z filmového festivalu Sundance Film Festival.

***

NEJSLEDOVANĚJŠÍ VIDEA NA YOUTUBE

(žebříček za červenec 2010) 1)Justin Bieber - Baby ft. Ludacris; 253 milionů zhlédnutí (videoklip Justina Biebera, kterého právě YouTube dostalo do centra zájmu nahrávacích společností) 2)Lady Gaga - Bad Romance; 248 milionů zhlédnutí (hudební videoklip) 3) Charlie Bit My Finger - again !; 211 milionů zhlédnutí (nahrávka dvou sourozenců, kdy ten mladší kouše do prstu staršího) 4) Evolution of Dance; 147 milionů zhlédnutí (americký komik Judson Laipply předvádějící neuvěřitelné taneční kreace) 5) Miley Cyrus - Party In The U. S. A.; 139 milonů zhlédnutí (hudební videoklip, v době psaní článku byl ze serveru stažen) 6) Pitbull - I Know You Want Me; 132 milionů zhlédnutí (hudební videoklip) 7) Hahaha - Small daring boy; 129 milionů zhlédnutí (minutu a čtyřicet vteřin trvající dětský smích) 8) Miley Cyrus - 7 Things-; 125 milionů zhlédnutí (hudební videoklip) 9) Lady Gaga - Just Dance ft. Colby O’Donis; 117 milionů zhlédnutí (hudební videoklip) 10) Jeff Dunham - Achmed the Dead Terrorist; 115 milionů zhlédnutí (komediální výstup břichomluvce mluvícího s loutkou mrtvého teroristy)

Zdroj: YouTube/Hell

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...