Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Červíček nepřiznal milionový dluh. Zaměnili papíry, tvrdí

Česko

  10:00
PRAHA - Stačil půlrok a z majetkového přiznání nového policejního prezidenta Martina Červíčka zmizel dluh přes milion korun. Podle Červíčka jde o chybu, na vině je prý jeho sekretariát. Pod dokumentem je ale podepsaný.

Server Lidovky.cz zásadní nesrovnalost objevil, když kontroloval majetková přiznání úředníků, která musejí ze zákona odevzdávat i vysoce postavení policejní důstojníci. V prvním přiznání z roku 2008 Červíček uvádí hypotéku ve výši 1,4 milionu korun, kterou postupně splatil na loňských 1,1 milionu.

V přiznání za rok 2012, které musel Červíček v souvislosti se jmenováním policejním prezidentem odevzdat kvůli konci ve funkci náměstka, nicméně zmínka o hypotéce není. "To není možné, nula tam nemůže být, já mám normálně pořád milion dluh," divil se policejní prezident, když mu server Lidovky.cz kvůli nesrovnalosti volal.

Sledujte seriál o majetcích úředníků na serveru Lidovky.cz.

Večer pak Červíček poslal svoji "správnou" verzi přiznání, v němž už hypotéka figuruje. Na první pohled je jasné, že jde o jiný dokument - verze z registru z 29.8. 2012 je vyplněna rukou, Červíčkova verze z 30.8. 2012 na počítači.

"Oficiálně se vždycky dělá pouze jedna verze, jenomže tu moji psaly sekretariáty narychlo, aby to bylo splněno a napsaly to blbě, neuvedly mě jako policejního prezidenta a nenapsaly to ke správnému datu, tak se to opravovalo. Na stránku prostě nedaly správnou verzi," argumentuje Červíček.

Vlevo přiznání z registru, na němž údaj o hypotéce chybí. Vpravo "správná" verze s hypotékou.

Jenže "chybný" dokument stvrdil svým podpisem. "To máte pravdu, přiznávám," uznal nakonec první muž policie.

Podle předsedy protikorupční organizace Oživení Štěpána Rattaye případ přesně ilustruje praxi, že úředníci i politici k přiznáním přistupují ledabyle. "Často je za ně vyplňují asistenti, ale měli by si uvědomit, že svým podpisem stvrzují pravdivost uvedených informací," upozorňuje.

Vedle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) je Červíček druhým vysoce postaveným úředníkem, jehož server Lidovky.cz usvědčil z porušení zákona o střetu zájmů, za což by mohl dostat pokutu až 50 tisíc korun. Hned po tom, co se server Lidovky.cz začal o případ zajímat, přiznání bez hypotéky z registru zmizelo. "Pokud to opravili, žádný postih mu pravděpodobně nehrozí," myslí si Rattay.

Dluží za dům a pozemky na Náchodsku

Podle výpisu z katastru nemovitostí vlastní Červíček dům v obci Vysokov na Náchodsku se dvěma dalšími parcelami. Od banky si na dům s pozemky v roce 2008 půjčil 1,5 milionu korun, splatit sumu i s úroky by měl do roku 2029.

Autor:

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...