Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
30. září 2012 7:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volební lídr TOP 09 dvakrát nepřiznal majetek, vyvázl bez trestu

Jan Vitula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Vitula | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Lídr jihomoravské kandidátky TOP 09 Jan Vitula opakovaně porušil zákon o střetu zájmů. Jako kvestor Masarykovy univerzity měl povinnost odeslat do registru ministerstva školství celkem dvě oznámení, jenže tak neučinil. Úřad porušení přiznal, Vitulu nicméně nepotrestá.

Vysoce postavený úředník se po odchodu z ministerstva školství stal v září 2011 kvestorem Masarykovy univerzity, kde měl na starost finance školy. Letos v březnu funkci opustil právě kvůli krajským volbám. Podle zákona o střetu zájmů tak měl ministerstvu odevzdat přiznání za rok 2011 a do měsíce po odchodu přiznání za část roku 2012, jenže tak neučinil.

Na případ letos upozornil bývalý rektor Masarykovy univerzity a exsenátor Jiří Zlatuška, který Vitulu kritizoval i kvůli působení jako kvestora. "Ministerstvo mi odpovědělo, že se dopustil vícenásobného porušení," řekl serveru Lidovky.cz.

Na téma MAJETKY ÚŘEDNÍKŮ už jsme vydali:


Zapravdu mu dává i oficiální reakce úřadu. "Pan Ing. Jan Vitula opakovaně nesplnil svou zákonnou povinnost veřejného funkcionáře ve smyslu zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmu," přiznává v dopise Lenka Žáková z odboru legislativy ministerstva. Trestat však Vitulu nehodlá. "Protože je kandidát jihomoravské TOP 09 na hejtmana, zřejmě to nechtějí rozmazávat," myslí si Zlatuška.

Vitula nicméně tvrdí, že si pouze neověřil, kam má přiznání posílat. "Celou dobu jsem to odevzdával v Židlochovicích, kde jsem dělal starostu. Až později jsem zjistil, že když jsem dělal kvestora, měl jsem to podávat nadřízené instanci, tedy ministerstvu," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.


Problém ve svém jednání kandidát, který v předvolebním videu například tvrdí, že pořádek dělá přátele, nevidí. "Nastal by, kdybych to nepodal. Moje hloupost je, že jsem nepožádal o výklad, kam to podat," přiznává nicméně.

Vedle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) a policejního prezidenta Martina Červíčka je Vitula další veřejně činnou osobností, u níž server Lidovky.cz upozornil na porušení zákona o střetu zájmů. Sonda mezi ministerstvy navíc ukázala, že k registrům oznámení přistupují ledabyle. 

ogoOndřej Golis
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...