Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z Česka putují do Vietnamu špinavé miliardy v kufrech

V České republice žije sedmdesát tisíc Vietnamců, jen stovka z nich však má české občanství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V České republice žije sedmdesát tisíc Vietnamců, jen stovka z nich však má české občanství | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Co nastane po období zlatého deště, jak nazývají Vietnamci časy svého obchodního rozjezdu let devadesátých? A kde se rodí kriminální činnost spojená dnes s vietnamskou komunitou?

Po roce 1989 začaly vznikat obrovské tržnice, které se staly světem samým pro sebe. Jejich fungování je od počátku založeno na organizovaných skupinách zařizujících dich vu hai quan, tedy volně přeloženo "službu k proclení". Tyto skupiny vyrábějí falešné faktury ke zboží dováženému z Asie. Takto padělané faktury podhodnocují zboží až o 90 procent oproti skutečné ceně. Tomu odpovídá minimální výše celního poplatku.

U "služby k proclení" si vietnamský obchodník objedná kontejnery zboží, "služba" mu je dodá a složí již "proclené" v některé z obřích tržnic, kde je zboží vyloženo a distribuováno do celé Evropské unie. Jeho původ je prakticky nedohledatelný. Faktury jsou vystaveny na fiktivní firmy (většinou s.r.o.), jejichž majitelé zpravidla nepobývají v České republice.

Deset až dvanáct hodin, a to každý den, tráví trhovci v práci

V tuzemsku dnes působí několik desítek těchto "služeb" (organizovaných skupin), které poskytují služby také čínským obchodníkům u nás i v sousedních zemích.

Ekonomika vietnamské diaspory je takřka výhradně hotovostní. Objem peněz převáděných každý rok z České republiky do Vietnamu dosahuje šesti miliard korun (jde o průměr z let 2005-7). Oficiálně. Sem patří výdělky drobných vietnamských stánkařů a dělníků, kteří posílají svoje peníze rodinám po příbuzných nebo v případě nutnosti prostřednictvím společnosti Western Union.

Dalších pět miliard korun odtéká do Vietnamu různými neoficiálními kanály – jde o zisky z nelegální a nezdaněné činnosti. "Několikrát jsme kurýrům zabavili kufry, v nichž byly desítky milionů korun. Většinou to bylo na letištích. Dali jsme například tip Němcům, ti kurýra zadrželi ve Frankfurtu a pak jsme se dohadovali, komu vlastně zajištěné peníze patří", vypravuje Hynek Vlas.

Jak funguje vietnamské podsvětí vám poodhalí páteční magazín deníku

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...