Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Z českých hor ujeli lyžaři do Alp

Česko

Do českých lyžařských středisek přijelo o desetinu méně hostů. Češi se letos vrátili na alpské sjezdovky

PRAHA Během letošní zimy výrazně poklesl počet návštěvníků českých hor. Do některých středisek přijelo až o třetinu méně lyžařů. Hlavně Čechům už se na tuzemské hory moc nechce.

Úbytek lyžařů lze dát za vinu také špatnému počasí v lednu, kdy byla mnohá střediska postižena oblevou a musela uměle zasněžovat. Avšak umělý sníh stojí nemalé finanční prostředky, což se projevuje na zisku provozovatelů sjezdovek. Dále nelze opomenout ani čím dál větší konkurenci, kterou pro česká střediska představují Alpy. Kromě toho se zkracuje i doba, kterou lyžaři v tuzemských střediscích stráví. „U polských a českých návštěvníků jsme zaznamenali v posledních letech zkracování délky pobytu. Mají zájem převážně o prodloužené víkendy, víkendy a jednodenní návštěvy střediska,“ říká Martina Čermáková ze Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Rozhoduje kvalita O co méně jezdí Češi do tuzemských hor, o to více se jich letos vydalo do zahraničních středisek, převážně do Alp. Podle průzkumu společnosti Mag Consulting tvořili Češi v německých nebo rakouských zimních střediscích v některých případech až 60 procent lyžařů. Rostoucí zájem ze strany českých lyžařů lze přičíst jednak ceně, která je mnohdy srovnatelná s cenou v domácích střediscích, a také kvalitě poskytovaných služeb, která je na daleko vyšší úrovni než v České republice.

„Turisté za ceny podobné a často i výrazně nižší než v Čechách dostanou desetinásobně delší sjezdovky, a navíc bez otravného čekání na lanovky,“ shrnuje Hana Valentová z cestovní kanceláře Nev-Dama, která je největším prodejcem lyžařských zájezdů v Česku.

Letos navíc hrála pro lyžování v zahraničí také silnější koruna, díky které byly ceny skipasů i ubytování v Alpách pro Čechy dostupnější než loni. Cestovní kanceláře hovoří až o desetiprocentním nárůstu prodejů lyžařských zájezdů proti loňské sezoně. „V letošním roce jsme zaznamenali zhruba o osm procent zvýšený zájem o lyžařské dovolené,“ uvedla Kateřina Komedová z cestovní agentury Zájezdy. cz a dodává, že se sice prodalo více zájezdů než v loňském roce, avšak průměrná cena byla díky posilující koruně vůči euru nižší.

Krátkodobé pobyty Podobně jako u tuzemských dovolených hledají Češi i u pobytů v zahraničních horách hlavně krátkodobé pobyty. „Klienti spíše vyhledávají levnější zájezdy a oproti minulým sezonám se dá říct, že již vědí kam a za kolik. Rozhodně byl větší zájem o kratší pobyty na tři až pět dnů,“ říká Michal Tůma, marketingový ředitel agentury Invia.cz.

Lidé také stále častěji čekají s nákupem na poslední chvíli, aby získali co nejnižší cenu pobytu. „Nabídek lyžařských pobytů je na trhu hodně, takže stále víc lidí kupuje zájezd třeba až den před odjezdem,“ říká Josef Seidl z CK Víkend. Potvrzují to i další. „Někteří často realizovali nákup těsně před odjezdem a využili last minute nabídky,“ potvrzuje Hana Valentová.

Aby byla cena co nejnižší, kupovali čeští lyžaři více zájezdů s vlastní dopravou. A to v takové míře, že některé kanceláře zvažují, že příští rok omezí počet zájezdů s autobusovou dopravou. Naopak se zvýší počet pobytů bez dopravy.

***

V Česku je 129 lyžařských areálů. Češi stráví ročně přibližně 1,5 milionu zimních dovolených. Z toho zhruba dvě třetiny jsou v tuzemsku, ostatní v zahraničí. Příbližně 85 procent Čechů jede na lyžařské pobyty do zahraničí vlastním autem a jen asi 15 procent autobusem. Podíl vlastní dopravy se každý rok zvyšuje. Cestovní kanceláře prodají ročně přes 150 tisíc zájezdů na lyžařské pobyty.

Nejpopulárnější zimní destinace v cizině Rakousko: Schladming-Dachstein, Zillertal, Stubaital, Kaprun / Zell am See

Itálie: Sella Ronda, Val di Fiemme, Tonale / Ponte di Legno Francie: Val d´Isere, Tignes, Chamonix Mont Blanc, Risoul

V Rakousku jsou Češi z hlediska počtu turistů na čtvrtém místě. V italské oblasti Trentino jsou za Němci a Poláky na třetím místě.

Zdroj: AČCKA

Autor: