Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Z chřipky je politické téma

Česko

Očkování proti prasečí chřipce - Rath dělá dusno, lékaři jsou v rozpacích, lidé prosí o vakcíny

Přestřelka politiků

Hejtmani ČSSD kritizují ministerstvo zdravotnictví za kroky kolem očkování proti prasečí chřipce. „Pandemie není prostor pro politikaření,“ zní na oplátku z ministerstva. PRAHA Začátek očkování proti prasečí chřipce i další události kolem pandemie začíná přehlušovat politická přestřelka.

David Rath, stínový ministr zdravotnictví ČSSD a hejtman Středočeského kraje, se včera pustil do ministerstva zdravotnictví za to, jak organizuje opatření proti pandemii prasečí chřipky. Přidal se k němu i jihočeský hejtman Jiří Zimola: do jeho regionu prý dorazilo málo vakcín. Reakce z ministerstva zdravotnictví na sebe nenechala dlouho čekat. Obstaral ji první náměstek ministryně zdravotnictví a zároveň trojka na kandidátce ODS pro parlamentní volby ve Středočeském kraji Marek Šnajdr. „Zneužívání pandemie k politizaci je zavrženíhodné,“ řekl Šnajdr. „Zodpovědnost za opatření proti pandemické chřipce nemá jen vláda, ale i kraje,“ připomněl nespokojeným hejtmanům. Rath poslal premiérovi Janu Fischerovi žádost o peníze na vakcinační centra, kde se má očkovat proti prasečí chřipce. „Je to věc ekonomicky poměrně náročná, musíme sehnat lékaře, sestru a to nejde ze dne na den,“ uvedl hejtman.

Ostatní kraje o takovou finanční pomoc zatím nežádají. Šnajdr už před několika dny označil tento Rathův požadavek za „nevkusný“. „Jasně jsme doporučili zřizovat vakcinační centra u větších zdravotnických zařízení, tam, kde je vybavení i dostatečná doba provozu,“ říká Šnajdr. Pak by neměly vzniknout významné náklady navíc.

Ve Středočeském kraji ale i přes toto doporučení zřídili vakcinační centra v ordinacích lékařské služby první pomoci, které obvykle v době běžné pracovní doby nepracují. Tak vznikají další výdaje. Očkování jako zdravotní úkon platí zdravotní pojišťovny a vakcíny stát.

Špatné je podle Ratha také načasování očkování. To proto, že už je hodně nakažených a očkovat někoho, kdo je nemocný, není vhodné. „Očkovat v tuto dobu je velké riziko. Ministerstvo zdravotnictví zaspalo dva měsíce,“ myslí si Rath.

Hlavní hygienik Michael Vít to ale odmítá. Podle odborných doporučení je pouze nutné posoudit zdravotní stav každého z očkovaných lidí individuálně. Epidemie ale podle něj nijak hromadnému očkování nebrání, očkují v ní i jiné evropské státy. „Je možné očkovat i v této době, kdy je větší výskyt,“ řekl Vít.

Hejtman Zimola zase upozorňuje, že jeho kraj dostal málo očkovacích látek. V Česku je v současnosti k dispozici 95 tisíc dávek, celkově byl objednán milion vakcín. Jihočeský kraj dostal z první várky vakcíny pro necelou setinu obyvatel, tedy poměrnou část. „Jestliže si ministerstvo myslí, že je vakcín dostatek, tak bych docela rád upozornil, že v jižních Čechách nežije pět nebo šest tisíc obyvatel, na které přišly vakcíny. Žije tady 630 tisíc lidí a z toho vyplývá, že to je zanedbatelné procento lidí, kteří budou mít tu šanci, aby byli lidmi první kategorie a mohli být očkováni,“ řekl včera Zimola.

Rath se opřel také do toho, že nemocnice dostaly antivirotika ze státních zásob. Jeho nemocnice prý o tuto zásilku nežádaly. Na krabičkách je navíc uvedena doba použitelnosti do letošního prosince. Státní ústav pro kontrolu léčiv ovšem už v květnu uvedl, že Evropská léková agentura prodloužila dobu použitelnosti předmětných šarží Tamiflu o dva roky.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš obavy o kvalitu Tamiflu ze státních zásob odmítá. Analýzy prováděla jak Evropská léková agentura, tak i český lékový ústav. Podle experta na lékovou politiku Josefa Suchopára není prodloužení doby použitelnosti úplně ojedinělý krok. Například u léků, které jsou nové, totiž chybí dlouhodobé zkušenosti. „Když zkoušky prokázaly, že to je možné, byla by chyba expirační dobu neprodloužit,“ říká Suchopár.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!