Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Felliniho 8 1/2 bude 9

Česko

Ty nejhvězdnější herečky několika generací a ještě více národností se sešly ve filmovém muzikálu, který má vzdát poctu slavnému Felliniho snímku 8 1/2.

Klasik italské i světové kinematografie Federico Fellini je zase v kurzu. Sotva začaly oslavy padesátého výročí vzniku jeho majstrštyku Sladký život, rozběhlo se natáčení velkolepého muzikálu, jenž má vzdát poctu režisérovu následujícímu opusu 8 1/2 z roku 1963. Jmenuje se Nine, tedy Devět; půlka přičtená k původnímu názvu má reprezentovat přidanou hudbu.

Kořeny projektu sahají až do 80. let, kdy muzikál inspirovaný italskou divadelní hrou běžel na Broadwayi; v jeho pozdější inkarnaci se blýskl Antonio Banderas. Hrál ústřední figuru Guida, který stejně jako ve Felliniho autobiografickém filmu zápasí s krizí středního věku, autorským blokem a rušivou pozorností žen.

Herecký dream team Při obsazování filmové podoby Nine se uvažovalo snad o každém, kdo dnes v herecké branži něco znamená. Guida mohl vedle Banderase údajně ztělesnit i Javier Bardem, George Clooney nebo Johnny Depp, volba nakonec padla na Angličana Daniela Day-Lewise. Ten se na plátně neobjevuje často, ale když, tak to stojí za to: letos získal Oscara za strhující výkon v dramatu Až na krev, oceňován byl také za role ve filmech Gangy New Yorku, Ve jménu otce či Moje levá noha, která mu rovněž vynesla Oscara.

Bezprecedentním množstvím Oscarů a dalších trofejí disponuje i armáda představitelek ženských postav, jež pocházejí z mnoha koutů světa i věkových kategorií. Jsou mezi nimi obdivované herecké královny Judi Denchová a Sophia Lorenová: Britka si zahraje Guidovu producentku, Italka matku. Múzou mu bude americká Australanka Nicole Kidmanová, milenkou Španělka Penélope Cruzová a manželkou Francouzka Marion Cotillardová, jež se loni blýskla rolí Edith Piaf ve stejnojmenném biografickém filmu. Obsazení doplňují například Kate Hudsonová nebo zpěvačka americké skupiny Black Eyed Peas Stacy Fergusonová alias Fergie.

Režie se ujal Rob Marshall. Proslavil se před šesti lety veleúspěšným muzikálem Chicago, po němž natočil historickou kostýmní romanci Gejša.

Film vzniká v anglických ateliérech Shepperton, které v 90. letech patřily režisérským bratrům Ridleymu a Tonymu Scottům. Nyní je vlastní Pinewood Studios, známé zejména výrobou bondovek. Natáčet se bude také v legendárních italských studiích Cinecitta, kde ostatně vznikalo i Felliniho 8 1/2. Americká premiéra Nine je stanovena na 11. prosince 2009, uvedení v Česku zatím svůj termín nemá.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK JUNIOR - ELEKTRO (32.-37.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 32 000 - 37 000 Kč