Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z jihu Brna (zatím) zní: Odtrhneme se O víc než tisíc obyvatel přijde a řádnou ostudu utrží

Česko

vedení brněnské radnice.

Mnozí obyvatelé Dolních Heršpic a Přízřenic věří, že za tři týdny v referendu schválí odtržení od Brna.

BRNO Obyvatelé dvou nespokojených čtvrtí na jihu Brna si zvou na návštěvy starosty obcí, které se v posledních letech osamostatnily. A ti je vesměs v jejich záměru podporují, protože jim samostatnost prospěla.

A i když se iniciátoři referenda, které má odtržení brněnských čtvrtí v září posvětit, brání předjímat jeho výsledek, líčí budoucnost bez Brna v růžových barvách. „Finančně nám jako samostatné obci bude lépe a získáme mnohem více než jen možnost rozhodovat o svém územním plánu,“ tvrdí například Pavel Reich ze sdružení Samostatný jih. „Na investice získáme jako samostatná obec se zhruba 1500 obyvateli ročně nejméně šest milionů korun,“ vypočítává. Tedy asi čtyřnásobek toho co dosud.

Pokud k odtržení skutečně dojde, může to podle zastánců tohoto kroku „zbytku“ Brna prospět. Vyvolá to totiž diskusi o městských částech, jejich postavení vzhledem k magistrátu a jejich financování. Právě spory uvnitř městské části Brno-jih, kam nyní Heršpice i Přízřenice spadají, totiž snahu o odtržení vyvolaly.

Naopak náměstek primátora Martin Ander (SZ) uvedl, že nyní začnou komunikovat s obyvateli obou čtvrtí a vysvětlovat jim aspekty odchodu. „Chceme ještě přinést seriózně všechny argumenty,“ slíbil. Neoficiálně představitelé města přiznávají, že například politici z Brna-jihu užívali nepravdivé argumenty, aby lidi odradili.

Zástupci sdružení Samostatný jih nad snahami vedení města krčí rameny. A kritizují jeho vyjádření. Včera také sdružení podalo trestní oznámení na místostarostku Brna-jih Annu Böhmovou pro podezření z trestného činu zneužití pravomocí. Vyzvala prý občany nespokojených čtvrtí, aby svoje potíže „řešili“ stavbami načerno, a bagatelizovala případné následky.

Budoucí obec by měla rozlehlý, sedmisethektarový katastr, na němž se nachází i nákupní centra Avion Shopping park a Olympia či Futurum. Odtržení bude ale právním oříškem: pokud se odtrhnou, vlastně poruší stále platný zákon o vytvoření Velkého Brna, jímž se obě obce připojily.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...