Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Z Martiny může být legenda jako Eric Heiden

Očima experta

Zlato Martiny Sáblíkové je fantazie, v českém sportu to nemá obdoby. Tříkilometrová trať není její parádní disciplína, a přesto dokázala, že se od ní může celý svět učit. Náskok dvě vteřiny v cíli je docela hodně, dá se říci, že to bylo suverénní vítězství.

Klíčem k úspěchu bylo, že jela všechna kola ve stabilním čase. V ženském rychlobruslení je běžné, že to závodnice na začátku rozpálí a pak vyhnijí. Na první pohled nepoznáte, jestli jedou pomaleji, ale vteřina na kolo pak udělá hrozný rozdíl. Ke konci jsem byl hodně nervózní, ale když jsem viděl, že Holanďanka Wüstová rozjela první kolo pod 31 vteřin, věděl jsem, že to dopadne dobře.

Jsem přesvědčený, že z Martiny může být jednou stejná legenda jako byl Eric Heiden, který v roce 1980 získal zlato na všech pěti tratích. To už se sice dnes zopakovat nedá, ale slávou se mu Martina určitě vyrovnat může. Na pětikilometrové trati totiž o jejím vítězství nepochybuji, tam ji o medaili může připravit jen technická záležitost. Ostatní závodnice to určitě opět dobře rozjedou, ale uvidíte, že v posledních kolech zase budou kapat.

O autorovi| JIŘÍ KYNCL, Autor reprezentoval Československo v rychlobruslení na OH 1988 v Calgary