Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Z Mirka Valacha dělá unie Mirka Dušína

Česko

BRUSEL (od stálé zpravodajky LN) „Nejdříve bych chtěl říci něco jiného. Tentokrát sehráli dobrou roli. Nenaštvali, zprostředkovali, dosáhli svých cílů. Když tohle udržíme přes naše předsednictví, to bych byl velice rád.“ Takto včera na konci unijního summitu v Bruselu uvedl své vystoupení ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na mysli měl přitom výkon premiéra Mirka Topolánka a vicepremiéra Alexandra Vondry.

Zdaleka nebyl sám. Francouzi přišli české delegaci zvlášť poděkovat za „nápomocnou“ a „konstruktivní“ roli a za to, že je nenechali ve štychu, Čechům tiskli ruku po chvilce také Maďaři. Za všechny ostatně francouzský prezident. „Pan Topolánek je spolehlivý partner,“ odmítá negativně mířenou otázku na Čechy Nicolas Sarkozy.

Pokračování na straně 8

Dokončení ze strany 1

Co se to děje? Kam se poděl starý známý Mirek Topolánek, který způsoboval bolení břicha evropským politikům jenom o trochu menší než bratři Kaczynští? Tyto otázky šly včera číst z tváří řady diplomatů v Bruselu a někteří se nezdráhali zeptat.

Byť jejich hodnocení „starého Topolánka“ nemuselo být vždycky nutně objektivní, změny v chování premiéra si nešlo nevšimnout. Mirek Topolánek byl vstřícný, klidný, novinářům odpovídal téměř mile a věcně a nedal smeč ani ve chvíli, kdy k ní dostal přihrávku.

Nevysmál se například nápadu britského premiéra Gordona Browna uspořádat světovou konferenci o regulaci globálního kapitálu, ačkoli k akcím tohoto typu má skepsi a obyčejně se nezdráhá dát to najevo. Tajemství „nové verze“ Topolánka je prosté: blížící se české předsednictví Evropské unie. Premiér si je vědom, že zanedlouho to bude on, kdo bude muset uřídit sedmadvacet státníků a tak si nechce dělat zbytečné nepřátele. Ze „strategických důvodů“ - kvůli předsednictví - se ostatně Česko na summitu nepřidalo k tlaku osmi nových států za zmírnění ekologických plánů Evropské unie, byť názorově stála česká vláda na jejich straně.

„Blížící se předsednictví hraje svojí roli,“ kývnul Topolánek na otázku, jak by sám vysvětlil smírčí postoj národní delegace na unijním summitu, přestože také Češi přijeli do Bruselu s několika ostrými nábojnicemi. Dodal, že změna souvisí i s tím, že Praha je teď nucená víc s ostatními mluvit, a snáze tím nachází se zbytkem zemí Evropské unie průsečík zájmů.

Topolánek pochopil „Jsme spolu v rámci předsednické trojky víc v kontaktu, s Nicolasem Sarkozym víc komunikujeme a jsme schopni se snáz dohodnout. Francouzi lépe přistupují na naše návrhy, neberou je agresivně,“ sdělil včera Topolánek.

Rozdíl mezi Topolánkem 2006 a Topolánkem 2008 pak dovysvětlil i tím, že se některé věci jednoduše musel naučit.

„Když jsem tu byl poprvé, tak jsem vůbec nechápal mechanismy projednávání. Snažit se hledat partnery pro naši pozici, mít znalosti ze zákulisí a další věci, které jednání vyžaduje, to všechno jsem se musel naučit,“ připustil český premiér.

Autor: