6. června 2017 6:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z očí do očí? Kdepak, ministři si účty vyřizují na sociálních sítích, aby byli vidět

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a jeho kolega z kabinetu, šéf resortu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a jeho kolega z kabinetu, šéf resortu... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Nepřekvapí, že si členové vlády sem tam vyřizují osobní spory a navzájem se osočují prostřednictvím médií. Ministři své nepřímé konfrontace ovšem stále častěji přenášejí také na sociální sítě. S jejich nástupem a následným rozvojem se jim totiž naskytuje možnost, jak před volbami rychle a úderně zaútočit na svého konkurenta a před diváky tak dát potenciálním voličům najevo svou sílu.

Když ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v reakci na rozhovor ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) pro deník Právo minulý týden na Twitteru napsal, že Chovanec nejspíš spáchal trestný čin, když prozradil utajené informace z jednání o uprchlických kvótách, odpověď protistrany na sebe nenechala dlouho čekat.

Twitter - ilustrační
Ministr vnitra Milan Chovanec před zasedáním stranického grémia ČSSD.

Zhruba hodinu nato – ačkoliv bylo pár minut po půlnoci – Chovanec nasdílel na stejné sociální síti obsáhlý příspěvek z Facebooku, který uvedl slovy „Pravda versus Pelikán“. Svého protějška v něm mimo jiné označil za „známého vítače“, který jej „frackovitě napadá a mstí se mu“. „Je to ubohé jako když vloni vyhrožoval rezignací, ale když přišlo na lámání chleba, koktal jak malý Jarda,“ uvedl Chovanec v komentáři, jejž doplnil rozesmátým smajlíkem.

Milan Chovanec.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Není tajemstvím, že politici z různých stran a hnutí se v období před volbami s oblibou navzájem poměřují. Twitter a Facebook jim poskytují nové, prospěšné bojiště. Pochopitelně by si mohli vše říct z očí do očí a vyřešit to takříkajíc chlapsky, pak by však nikdo jejich verbální boj neviděl.

„Je to posílání si vzkazů, aby volící veřejnost poznala, jaký jsem pašák a jak jsem ho sejmul,“ vysvětluje počínání kolegů z vládního kabinetu Vilém Rubeš, marketingový a reklamní expert s 25letou praxí v PR komunikaci. To potvrzuje i fakt, že ani jeden z aktérů virtuální diskuze se i přes oslovení serverem Lidovky.cz k záležitosti nevyjádřil.

„Babiš oje*al český stát“

Sociální sítě podle něj oproti tištěným či internetovým médií skýtají dvě zásadní výhody - jsou rychlé a pakliže ministři své účty spravují sami, nikdo další do jejich příspěvků nemůže zasahovat.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán na sjezdu ANO.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán na sjezdu ANO.

„S příchodem zejména Twitteru mohou v reálném čase zaútočit na konkurenta před zraky vlivných. Novinářů, ostatních politiků i dalších influencerů. To je svůdné,“ dodává Rubeš s tím, že kromě zasvěcených lidí si rozepří beztak příliš lidí nevšimne. „Nikdo si neřekne, to jsou kujóni, ti je natřeli. To politikovi řeknou jen jeho oddaní a nohsledové.“

Své názory si přes sociální sítě vyměňovali také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a někdejší ministr financí, tehdejší místopředseda vlády, Andrej Babiš (ANO). Sobotka počátkem února na Facebooku napsal, že šéf hnutí ANO využil dluhopisy, aby „oje*al český stát“. Twitter využívá k ostré kritice svých názorových oponentů i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček, který dle svých slov pouze plní „trojjedinou úlohu“. Jednak prezentuje a hájí Zemanovy názory, zároveň ale brání současnou hlavu státu.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz