Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Z ozdoby Prahy je staveniště

Česko

Celá dolní třetina Václavského náměstí je nyní rozkopaná, přesto, že magistrát před půl rokem sliboval něco jiného.

PRAHA Nejznámější bulvár v hlavním městě nyní vypadá, jako by se na něm natáčel seriál o dětské postavičce Bořku Staviteli. Turisté i Pražané tu už půl roku chodí po zúžených chodnících kolem žlutých ohrad a těžebních strojů. Podle odborníků na cestovní ruch má to, jak teď náměstí vypadá, velice negativní vliv na spokojenost zahraničních turistů.

Za současný vzhled náměstí může hlavně stavba podzemních kolektorů. Ražba tunelů, ve kterých bude „jezdit“ voda, elektřina a podobně, začala vloni na podzim. Tehdy však pražský magistrát sliboval, že omezení doprovázející výstavbu budou zcela minimální. „Žádné výkopy na chodnících, omezené vstupy do obchodů, žádné zúžené vozovky, “ prohlašoval tenkrát náměstek pražského primátora Pavel Klega. „Rozkopeme Václavák, ale jen trochu. Lidé si možná ani ničeho nevšimnou, ražba kolektoru bude totiž probíhat několik desítek metrů pod zemí,“ sliboval při zahájení stavby třetího tunelu pod Václavským náměstím ředitel firmy Kolektory Praha Otakar Čapek.

Situace je ale dnes zcela jiná. „Kolektory slovo drží, z technických důvodů tam jen vyrostl jeden zábor, se kterým se nepočítalo,“ hájí se Klega. „Omezení by ale mělo do tří měsíců zmizet,“ slibuje náměstek primátora.

Jako staveniště bude Václavák vypadat ještě poměrně dlouho. Kolektory v jeho levé části budou dokončeny přibližně za rok a půl. To ale není vše. Příští rok se začnou „dít věci“ i v horní části pražského bulváru. Začne totiž generální rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea. V dalších letech se navíc bude „schovávat“ do tunelu kus magistrály před muzeem tak, aby se muzejní budova opět s Václavským náměstím spojila. Současně budou probíhat stavební práce na hotelu Diamant, který vyroste v dolní části, nedaleko jednoho z východů ze stanice metra A Můstek.

Václavák tak bude rozestavěný prakticky zároveň na čtyřech místech. Ve většině případů se navíc jedná o dlouhodobé práce. Podle odborníka na cestovní ruch Tomia Okamury magistrát postupuje velice nerozvážně. „Turistům to samozřejmě vadí, mělo se to lépe naplánovat, ne najednou rozkopat ozdobu Prahy,“ míní Okamura.

Na bývalý Koňský trh bez jeřábů, ohrad a lešení si ale zřejmě počkáme až do roku 2018. V tu dobu by měla být hotova oprava Národního muzea i stavba tunelu před ním.

***

Kde na Václavském náměstí bude lešení, bagry či jeřáby:

Dolní část náměstí - Kolem žlutých ohrad a ražebních strojů (na snímku) se bude chodit poměrně dlouho. Na stavbě podzemních kolektorů se bude totiž pracovat přibližně rok a půl. Na místě zbouraného domu Diamant, které bude ještě několik let staveništěm, vyroste nový hotel. Národní muzeum - Za necelý rok začne jeho generální rekonstrukce. Zacloní ho i lešení - fasáda v katastrofálním stavu se opravám nevyhne. Celá rekonstrukce potrvá deset let. Magistrála před Muzeem - Současně s opravou hlavní budovy muzea se bude „schovávat“ úsek magistrály v horní části náměstí do tunelu. Muzeum se tak opět s Václavským náměstím propojí. Mělo by se tak stát do roku 2014.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!