Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z pražských hotelů budou obytné domy

Česko

PRAHA Část činžovních domů v Praze, které majitelé v uplynulém desetiletí přebudovali na hotely, se kvůli hospodářské krizi zřejmě vrátí ke svému původnímu účelu a hotelové apartmány se změní znovu na byty. Uvedl to ekonom a analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. V insolvenci podle něj skončí deset až 15 ze zhruba 560 pražských hotelů.

Beránek tvrdí, že provozování hotelu donedávna vynášelo díky levným vstupům a neustálému přílivu turistů zhruba o třetinu více, než bylo běžné v západní Evropě. Desítky majitelů činžovních domů se proto vrhly na podnikání v hotelnictví, jedním z důvodů byla prý i regulace nájemného v bytech.

„První známky krize v cestovním ruchu se u nás začaly projevovat ve druhém čtvrtletí roku 2008, kdy meziročně klesla obsazenost v pražských hotelech o více než šest procentních bodů,“ uvedl Beránek. Letos jeho společnost Mag Consulting předpovídá pokles obsazenosti pod 50 procent, což by bylo vůbec poprvé za dobu existence České republiky.

„V ubytovacích kapacitách v Praze se vytvořila velká bublina, která musí zákonitě v období krize prasknout,“ upozornil Beránek na velký převis nabídky nad poptávkou. Majitelé hotelů jsou prý často zatíženi úvěry, které nebudou moci splácet v termínu, a své zařízení raději prodají nebo využijí refinancování půjčky na přeměnu hotelu na luxusní bydlení.

Hotely sráží k zemi především prudký propad cen, který přišel s úbytkem turistů a souvisejícím konkurenčním bojem. Zatímco loni stála noc v pětihvězdičkovém hotelu zhruba 4000 korun, letos je to o 20 procent méně.

„Hvězdičky v Praze absolutně nekorespondují s cenou, na venkově se prodává mnohem lépe,“ řekl šéf Asociace cestovních kanceláří ČR a majitel přední české hotelové sítě Euroagentur Hotels & Travel Viliam Sivek. Sivek nedávno uvedl, že v Praze může skončit až 70 hotelů.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!