Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
27. června 2018 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z prohlášení vlády vypadlo zvýšení vojenských misí, bod kritizovaný komunisty

Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček při jmenování vlády na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček při jmenování vlády na... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Z programového prohlášení vlády ANO a ČSSD podporované KSČM vypadlo oproti květnovému návrhu dokumentu posílení zahraničních misí armády. Tento bod kritizovali komunisté a jeho vypuštěním podmiňovali podporu kabinetu. Prohlášení bylo zveřejněno na webu vlády.

Základní priority a strategické cíle vlády zůstaly stejné jako v návrhu. V aktuálním prohlášení se stejně jako v návrhu také neobjevilo zdanění církevních restitucí, které rovněž požadovala KSČM.

„Posílíme účast na mírové a výcvikové misi v Afghánistánu (Resolute Support), zvýšíme přítomnost v Iráku,“ bylo uvedeno v návrhu programového prohlášení vlády z května. V aktuálním znění prohlášení na webu vlády byla ale tato věta změněna tak, že tvrzení o posílení misí bylo vypuštěno. „V souladu se schváleným mandátem budeme pokračovat v účasti na mírových a výcvikových misích v Afghánistánu (Resolute Support), Iráku a Mali,“ píše se nyní v bodě týkajícím se misí.

Větu o posílení zahraničních misí české armády kritizoval po zveřejnění návrhu prohlášení předseda KSČM Vojtěch Filip. Novinářům tehdy řekl, že komunisté kabinet ANO a ČSSD nepodpoří, pokud bude prohlášení takový závazek obsahovat. Filip se kvůli tomu následně v květnu sešel s předsedy ANO Andrejem Babišem a ČSSD Janem Hamáčkem. Babiš i Hamáček poté tvrdili, že schůzka neměla jasný závěr. Předseda ČSSD tehdy prohlásil, že že nevidí důvod, proč by z textu měly některé mise českých vojáků vypadávat.

Jen kosmetické změny, komentuje Hamáček

„Dnes schválené programové prohlášení vlády je v zásadě totožné s tím, o kterém hlasovali členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády,“ řekl ve středu Hamáček. Podle něj doznalo prohlášení jen kosmetických změn. „Příkladem jsou zahraniční mise. U těch došlo k aktualizaci v tom směru, že posílení zahraničních misí odsouhlasila na začátku června Poslanecká sněmovna. Kromě těchto drobností je programové prohlášení totožné s tím, které schválila socdem v referendu,“ doplnil.

KSČM již dříve oznámila, že je ochotna zvážit toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD, pokud bude programové prohlášení kabinetu obsahovat sedm základních programových požadavků komunistů. Kabinet by měl podle KSČM například zdanit církevní restituce, což se ale v prohlášení vlády neobjevilo. „Uvidím, jak se k textu (prohlášení) zachovají nově jmenovaní ministři,“ sdělil předseda KSČM na dotaz ČTK, zda jsou komunisté se zněním prohlášení vlády spokojeni.

V základních prioritách nedoznalo programové prohlášení vlády oproti dříve zveřejněnému návrhu žádných změn. Hned v úvodu prohlášení vláda odmítá uprchlické kvóty. Chce také prosadit důchodovou reformu, digitalizaci státu a nový zákon o příjmových daních. Mezi šesti hlavními body dokument jmenuje i strategický investiční program, posílení bezpečnosti a obhajobu zájmů Česka v Evropské unii.

ČTK
Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...