Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Rozhodnutí Strany Doktoři získali moc

Česko

OSTRAVA/PRAHA „V tu chvíli jsem si myslela, že se mi něco stane. Tlak mi stoupal do hlavy. Nasazení takových politických firem? To je děsné.“ Tak včera reagovala nejstarší z moravskoslezských zastupitelů a odstupující krajská náměstkyně školství Jaroslava Wenigerová (ODS) po zvolení komunistů Slavomíra Recmana a Karla Konečného hejtmanovými náměstky.

Kvůli hlasům ČSSD a KSČM se oba spokojeně zvedli ze zastupitelských lavic a usedli do křesel radních. Vizitky s tituly RSDr. („doktor politických věd“ z doby před listopadem 1989) už měli oba připravené. Napsali tak novou historii. Poprvé po roce 1989 se komunisté dostali v kraji k moci.

„RSDr.? To je zkratka slov z Rozhodnutí Strany Doktor,“ vzpomněl na letitý vtip včera během zasedání krajského zastupitelstva opavský primátor Zbyněk Stanjura. Tituly RSDr. získali noví hejtmanovi náměstci na svých studiích ještě v sovětské Moskvě. „Je mi hanba. Když jsme v roce 1989 zakládali Občanské fórum, nenapadlo mne, že za dvacet let budou lidé z KSČ na Ostravsku vládnout,“ rozčiloval se včera na krajském úřadě osmašedesátiletý Karel Königstein. Jmenování obou RSDr. do funkcí jej přimělo, aby přišel na krajský úřad demonstrovat.

Karel Konečný i Svatomír Recman se však cítí osočením, že patřili mezi vlivné muže minulého režimu, dotčeni. „Vždycky jsem se snažil pracovat s lidmi a pro lidi. Některá média nyní rozdmýchávají antikomunismus a informují jednostranně,“ argumentuje někdejší zemědělský tajemník OV KSČ Karel Konečný. Svatomír Recman odpovídá, že byl jen „běžným straníkem“, i když pracoval jako zaměstnanec KV KSČ. „Byl jsem řadovým pracovníkem Národní fronty,“ popisuje Recman svoji práci před rokem 1989.

Vlnu nevole vzbudilo i zvolení dvou náměstků hejtmana s komunistickou minulostí v Karlovarském kraji. Jaroslav Borka, který bude mít na starosti majetek kraje, pracoval na krajském výboru KSČ v Plzni. „Měl jsem na starosti politiku v oblasti školství,“ hájí se Borka. Jeho kolegyně radní pro kulturu Eva Valjentová byla před rokem 1989 řadovou členkou KSČ v Sokolově. „Vyrůstala jsem v komunistickém prostředí,“ řekla Valjentová.

***

„Vždycky jsem se snažil pracovat s lidmi a pro lidi. Některá média nyní rozdmýchávají antikomunismus...“

Autor: