Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Z roztoče se vyklubal lítý obranář

Česko

ZE ŽIVOTA HMYZU

TOKIO Vosičky Allodynerus delphinalis mají na těle drobné „kapsy“, ve kterých nosí a vlastními tělními šťávami živí roztoče Ensliniella parasitica. Až japonský biolog Kimiko Okabe zjistil, co dělají na oplátku roztoči. Vosičky pro svá vajíčka staví hnízda, do kterých nanosí potravu, a vchod poté zalepí.

Vosí matka se také postará, aby se do hnízda dostali roztoči, a to nejméně šest. Ti žijí z vosích zásob, ale nejsou darmožrouti. Na příkladu parazitických vos Melittobia acasta, které larvy jinak napadají, Okabe ukázal, že roztoči jsou schopní ochránci. Jak uvedl časopis Proceedings of the royal society B, v šestičlenném týmu mají 70procentní úspěšnost, pokud jich je 10 a více, útočící vosa jejich zákrok při pokusech nikdy nepřežila.

Na těle vos Allodynerus delphinalis žije druh roztočů (vpravo, roztoči žlutí, tělo vosy černé), který na první pohled vypadá jako typický parazitický flákač. Jak ale ukazují výzkumy, roztoči prostě tyjí z práce, kterou odvedli v době, kdy vosičky byly na houbách. Tehdy je - ještě jako larvy - bránili proti všemožným predátorům.

Na zbylých obrázcích je vidět, jak roztoči napadají jiný, velmi drobný, parazitický druh vosičky, který pronikl do hnízda hostitelů. Nepoměr velikostí je patrný v horní řadě obrázků: vpravo na těle hostitele jsou roztoči jen málo patrní, vlevo je vidět roztoč napadající jinou parazitickou vosičku. Hostitelské vosy mívají v kapsách obvykle po šesti roztočích. To je „kouzelné“ číslo: méně roztočů pravidelně vetřelci podlehne (k tomu dojde například v případě zachyceném ve střední řadě snímků), šest nebo více ho naopak s vysokou pravděpodobností zažene (snímky v dolní řadě).

Autor:
Témata: Roztoči, Tokio, Vosa, hnízdo