Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Za 30 let v ČR ubylo 10 milionů ptáků

Česko

PRAHA Za posledních třicet let zmizelo z české přírody deset milionů ptáků. Což je asi deset procent z celkového počtu. Plyne to z nejnovějších výsledků sčítání ptáků v Česku.

Z tak masivního úbytku ptactva viní ornitologové především zemědělce, kteří sice mění způsob hospodaření, ale „rozhodně nejsou šetrnější k přírodě“. V hojné míře totiž nadále používají průmyslová hnojiva a samozřejmě těžkou zemědělskou techniku. I sami zemědělci přiznávají, že počtu ptáků příliš neprospívají. „Jde o to, že po roce 1989 šlo méně peněz do zemědělství. Proto se snížilo množství chemikálií, které zemědělci používali. Ptáci na to okamžitě zareagovali tím, že jejich počet na chvíli dokonce stoupal. Bohužel se ale od konce 90. let míra intenzifikace v zemědělství zase rapidně zvýšila. A dnes je dokonce vyšší než za komunistů,“ řekl LN Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. „Týká se to především nejúrodnějších oblastí, které jsou maximálně využívány. A na druhou stranu méně úrodné podhorské oblasti se opouštějí a pomalu se tam vrací les, což polním a lučním ptákům absolutně nevyhovuje,“ dodal.

Vrabec polní a obecný, čejka chocholatá, chocholouš obecný nebo třeba strnad luční. To jsou druhy, které lze v Česku oproti minulým rokům spatřit jen sporadicky. A ornitologové se bojí i toho, že mohou zmizet z české přírody úplně. Tak jako například silně ohrožená bekasina otavní, která v Česku téměř vyhynula. „Ptáci jsou skutečným indikátorem toho, co se v naší přírodě děje. Úbytek ptactva je ochuzení, které se projeví v ekosystému, ale koneckonců si ho všímají i sami lidé. Kde a jak se to projeví dál, je otázka,“ prohlásil Vermouzek. Čeští ornitologové také upozorňují na měnící se druhovou skladbu českých ptáků. Ta podle nich souvisí se změnou klimatu. Do Česka se proto stěhují ptáci z jižních zemí a naopak druhy, které potřebují chlad, už v Česku neuvidíte. „Velmi rychle mizí například čížek lesní,“ potvrdil Vermouzek.

Stěhování druhů, související se změnou klimatu, je patrné již dnes. V Česku proto lze spatřit daleko častěji neobvykle barevného ptáka vlhu pestrou. Ta obvykle hnízdí v jihovýchodní Evropě a severní Africe. „Stěhování se prokázalo také analýzou starších dat u běžných druhů ptáků. Na migraci ale nevyděláme, protože se předpokládá, že úbytek vůči benefitu je tři ku jedné,“ soudí ornitolog Lukáš Viktora.

***

Změny v přírodě Ohrožené a nové druhy v Česku

Chocholouš obecný Ještě před nedávnem patřil v Česku mezi hojné druhy. V současné době ale jeho počty rapidně klesají. Nyní už spadá mezi ohrožené druhy. Chocholouš z české přírody mizí podobně jako vrabec polní a obecný kvůli zemědělcům, kteří likvidují jeho přirozené prostředí. V letech 20012003 u nás hnízdilo 500-1000 párů.

Výreček malý V české přírodě se nově zabydlel i jižní druh sovy, šedohnědý výreček malý. Ten se do Česka stěhuje kvůli změně klimatu. Výreček, který přezimuje většinou v Africe a dříve hnízdil hlavně v jižní Evropě, mláďata vyvádí i v Česku. Často se usazuje v ovocných sadech v blízkosti lidských obydlí.

Vlha pestrá Dalším druhem ptáka, který podle ornitologů do Česka přilétá hnízdit kvůli teplým jarním dnům, je vlha. Tento pták, který je jen o něco málo větší než kos, dříve hnízdil především v jihovýchodní Evropě a severní Africe. V Česku se vyskytuje až do října a každým rokem na našem území hnízdí kolísavě 30-80 párů.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Elektrikář do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč