28. června 2015 7:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za dovolenou zaplatili desetitisíce. Kvůli podvodníkům přišli o peníze i o zážitky

Za dovolenou zaplatili desetitisíce. Kvůli podvodníkům přišli o peníze i o zážitky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za dovolenou zaplatili desetitisíce. Kvůli podvodníkům přišli o peníze i o zážitky | foto: Shutterstock

PRAHA Těšili se na dovolenou, zaplatili za letenky, na palubu letadla se ale nedostali. Právě takový osud postihl přinejmenším 90 cestovatelů, kteří naletěli praktikám cestovní kanceláře Alatona. Ta z podvedených vymámila více než dva a půl milionu korun. Podvodům už učinila přítrž policie, která organizátora zadržela a obvinila. Hrozí mu až osm let vězení.

Příběhy okradených jsou takřka totožné. Všichni na internetu sháněli levné letenky a zaujala je nabídka agentury Alatona. „Moji rodiče chtěli letět do Calgary a Alatona letenky prodávala nejlevněji,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz syn podvedených, který si nepřál uvést své jméno (redakce jej ale zná).

Jeho rodiče, podobně jako ostatní okradení, zprvu žádné podezření nepojali a fakturu agentuře zaplatili. O pár dní později na ně však na webových stránkách letecké společnosti KLM, s níž měli cestovat, čekalo nemilé překvapení. „Bylo tam napsáno, že rezervace letenek byla zrušena. Ráno jsem proto do cestovní kanceláře zavolal. Řekli nám, že KLM asi postihl výpadek systému. Druhý den se zdálo, že vše je opět v pořádku,“ popsal jeden z okradených s tím, že údajný výpadek systému se v následujících týdnech ještě několikrát opakoval.

„Vaše letenky propadly“

Oficiální vysvětlení aerolinek KLM pak ale poškozené šokovala. Letecká společnost totiž oznámila, že agentura sice letenky opakovaně zarezervovala, nikdy je ale neuhradila, a rezervace proto vždy propadla.

Následné žádosti klientů o vrácení peněz už cestovní kancelář ignorovala. „Jako jeden z podvedených bych se rád připojil k trestnímu oznámení,“ řekl serveru Lidovky.cz další z oklamaných Josef Gajda. Policie už ale o podivných praktikách společnosti Alatona ví a dokonce už zadržela i muže, který má mít okrádání cestovatelů na svědomí.

Cestovatelé musí být opatrní

„Bylo mu sděleno obvinění z podvodu. Je stíhán na svobodě,“ informovala server Lidovky.cz mluvčí pardubické policie Eva Maturová s tím, že vyšetřovatelům se zatím ozvalo více než 90 poškozených, kteří objednali 152 letenek za dva a půl milionu korun. V případě odsouzení pachateli hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.

Obdobné případy nejsou v tuzemsku nijak výjimečné. Na konci loňského roku podobný nekalý byznys rozjela například firma BClass, která falešné letenky prodala desítkám lidí a vyinkasovala za ně stovky tisíc. K nekalým praktikám se pak podle informací serveru Lidovky.cz uchylují i překupníci na různých diskusních a cestovatelských webech.

Obrana proti podvodníkům přitom podle obchodní ředitelky prodeje letenek Student Agency Věry Janičinové není nijak složitá. „Před nákupem je důležité podívat se na webové stránky prodejce - pokud jsou kontakty špatně dohledatelné, nebo dokonce chybí úplně, je lepší se takovému prodejci vyhnout,“ upozornila Janičinová.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!