Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Za holokaust se Německo stydí

Česko

Německá kancléřka Angela Merkelová promluvila před izraelskými poslanci hebrejsky a německy

JERUZALÉM Německá kancléřka Angela Merkelová včera prolomila další tabu v izraelsko-německých vztazích. Poslance izraelského Knesetu totiž oslovila až na několik úvodních vět pronesených v hebrejštině svou mateřštinou. Podle regulí mohou této výsady využít jen hlavy států. Projevu v němčině proto předcházely nejen vášnivé diskuse a protesty, ale i povolení od příslušného parlamentního výboru.

Záměr Merkelové hovořit německy vyvolal již předem vlnu protestů. Někteří poslanci proto s předstihem avizovali, že než poslouchat „jazyk nacistů“, na zasedání parlamentu raději vůbec nedorazí.

„Nechci slyšet němčinu v Knesetu. Ten jazyk bylo to poslední, co slyšeli mí prarodiče před svou smrtí. Rádi bychom lidem připomněli, že ačkoliv dnes Německo dává na odiv přátelství vůči Izraeli, stále máme na paměti, co se stalo,“ prohlásil Arje Eldad z opoziční ultranacionalistické strany Národní jednota - Národní náboženská strana.

„Nemám jediný důvod se zúčastnit, pokud uvážím jejich (německou) zodpovědnost za masakr na židovském obyvatelstvu,“ nechal se slyšet i člen Likudu Jisrael Katz.

Řada jiných poslanců naopak soudí, že hysterie kolem kancléřčina projevu byla zbytečná. „Je mi úplně jedno, že si Merkelová vybrala ke svému vystoupení němčinu. Protesty proti tomuto jazyku v Knesetu jsou čirým populismem,“ uvedla poslankyně Sara Marom Šalevová ze Strany důchodců, která sama přežila holokaust. Podle Davida Tela z vládní Kadimy je Evropa již unavena tím, co se v Izraeli děje. „Izrael země, jako je Německo, velmi potřebuje,“ upozornil.

Před Merkelovou již v Knesetu němčina zazněla několikrát -mimo jiné před třemi lety během návštěvy německého prezidenta Horsta Köhlera. Premiéru už ale měl v roce 2000 jeho předchůdce Johannes Rau. Poprvé však tímto jazykem izraelské poslance oslovila „jen“ kancléřka. Ta na půdě izraelského parlamentu mimo jiné prohlásila, že vyvraždění šesti milionů Židů nacisty plní Němce studem. V projevu také odsoudila raketové útoky na izraelská města z pásma Gazy a pohrozila, že pokud se Írán nezřekne svého jaderného programu, Německo bude vůči němu prosazovat sankce.

Peníze pro Palestince Merkelovou si s lehkou ironií dobírají zdejší média. Přestože jde již o třetí návštěvu kancléřky ve funkci, přítomnost v Izraeli ji opět upřímně dojala, vtipkují komentátoři. Místní noviny si také povšimly, že až na včerejší vystoupení německá média cestě Merkelové velkou pozornost nevěnovala.

Do Knesetu včera kancléřka zamířila po setkání s prezidentem Šimonem Peresem. Potvrdila plánované německé investice do palestinské ekonomiky včetně vybudování průmyslové zóny v Džanínu, již Německo hodlá podpořit deseti miliony eur. Na palestinská území nezavítala, zamíří tam prý příště.

O autorovi| Eva Turečková, Autorka je spolupracovnicí LN spolupracovnice LN na Blízkém východě

Autor: