Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Za igelitky se bude platit

Česko

Ministerstvo životního prostředí chce od roku 2011 znemožnit obchodům poskytovat zdarma igelitové nákupní tašky. Argumentuje tím, že odhazované tašky neúměrně znečišťují životní prostředí a zvyšují náklady obcí na úklid.

PRAHA Nový zákon o odpadech má zakázat rozdávání nákupních tašek v obchodech.

Jednorázové nákupní tašky, které v Česku rozdává velké množství obchodů k nákupu zadarmo, už by neměly být zdarma.

Vyplývá to z nového zákona o odpadech, který včera představil ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).

Zákon chce do parlamentu vláda poslat před prázdninami, účinnost plánuje od roku 2011.

Podle odhadů ministerstva životního prostředí se v Česku rozdá zdarma ročně jeden a půl až tři miliardy plastových tašek, což je až devět tisíc tun plastových obalů.

Odhozené tašky navíc podle ministerstva znečišťují okolí a zvyšují obcím náklady na údržbu veřejných prostranství. Nevratných obalů uvedených na český trh předloni bylo podle společnosti EKO-KOM 874 tisíc tun, tašky z toho představovaly přibližně jedno procento.

Bursík upozornil, že vláda se chtěla dohodnout nejdříve s prodejci dobrovolně na tom, že rozdávat tašky zdarma přestanou. Podle nového zákona nepůjde jen o hypermarkety či prodejce potravin -nařízení se bude týkat všech obchodníků. Irská inspirace Ve svých plánech se Bursík mimo jiné opírá i o zkušenosti se zákazem volného rozdávání tašek v Irsku. To zavedlo zákaz rozdávat igelitové tašky zdarma v roce 2002. „Podpora veřejnosti je v Irsku naprosto drtivá, přes devadesát procent lidí nyní toto opatření schvaluje,“ uvedl Bursík. Podle irských statistik před zákazem rozdávat tašky zdarma ročně připadlo na jednoho nakupujícího přes tři sta igelitek, po zavedení zákazu toto číslo kleslo na dvacet jedna.

Ministerstvo proto předpokládá, že pokud si spotřebitelé budou muset tašky hradit, rozhodnou se spíše pro ty, které je možné použít vícekrát, než pro ty jednorázové.

„Je tu příklad Tesca a jeho jutové tašky, kterou si jednou koupíte a obchod ji vymění po opotřebení zdarma, to je sympatické,“ řekl Bursík.

Ministerstvo zároveň v důvodové zprávě k zákonu tvrdí, že prodejcům se tímto opatřením uhradí náklady na tyto tašky ve výši kolem deseti až padesáti haléřů. Pokud prodejce nebude nařízení zákona respektovat, hrozí mu podle návrhu Bursíkova ministerstva pokuta až jeden milion korun.

Budoucí cenu igelitek má určit ministerstvo financí, to váhá Minimální cenu igelitové tašky by podle návrhu zákona o odpadech mohlo stanovit Ministerstvo financí. „Může ji stanovit v případě, že by obchodníci dělali triky a tašky prodávali například za deset haléřů, které by se pak zaokrouhlily dolů,“ řekl Bursík. Ministerstvo financí se ale k podobnému návrhu staví velmi vlažně. „Ministerstvo financí regulovat ceny tašek nehodlá,“ reagoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Obchodníci zatím nápady ministerstva nechtějí příliš komentovat. Tašky zdarma rozdávají řetězce Tesco, Globus a Hypernova. „Ve finále je to obchodníkovi jedno. Tašky zdarma poskytujeme proto, že je to v Česku běžná praxe. Pokud to pan Bursík zakáže všem a dá jednotná pravidla, tak se to stalo a hotovo, s tím problém nemám,“ řekl LN šéf hypermarketů Globus Petr Vyhnálek.

Podle Libora Kytýra z Aholdu, který provozuje Hypernovy, chystá v oblasti tašek zdarma společnost „nový projekt“. Podrobnosti ale sdělit nechtěl.

„Takový diktát se mi nelíbí,“ řekl LN ředitel Svazu obchodníků a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Podle něj ministerstvo tento návrh se svazem vůbec neprojednávalo. „Domnívám se, že je to určitý revanš ze strany ministra za vratné PET lahve, které se mu nepodařilo prosadit,“ tvrdí Juračka. Podle něj množství jednorázových igelitových tašek, které obchodníci rozdávají, postupně každý rok klesá.

Bursíkův návrh nenadchl ani Hospodářskou komoru. „Zákaz rozdávání nákupních tašek považujeme za opatření, které lidem život komplikuje a zdražuje, místo toho, aby ho usnadňovalo. To, jestli obchod nabídne zákazníkovi tašku zdarma, je jen na jeho rozhodnutí a jde do jeho nákladů,“ uvedl prezident komory Petr Kužel. Ministerstva by se podle něj v době postupující hospodářské krize měla zabývat zcela jinými věcmi, než je vymýšlení dalších nových regulací podobného typu.

Autor: