Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Za kolej se platí kolem dvou tisíc

Česko

Až osm set korun měsíčně dostávají studenti, kteří splnili podmínky, na ubytování během semestru. Školám je přitom jedno, jestli ho využijí na zaplacení koleje nebo podnájmu.

Již třetím rokem budou české vysoké školy přispívat téměř všem svým studentům na ubytování. V souvislosti se zavedením ubytovacího stipendia výrazně zdražilo kolejné, což někde způsobilo, že o dříve žádané koleje už není zájem. Současný systém je tak mnohem rovnoprávnější a studenti se mohou rozhodnout, zda půjdou na kolej nebo do podnájmu.

Pokud jde o otázku financí, někdy se ubytování na kolejích vyplatí, jindy najdou studenti privát za stejnou cenu. Výše kolejného se na vysokých školách liší, mnohdy i v rámci jedné školy, protože velké univerzity mají různě vybavené koleje na různých místech ve městě. Na pokoji nás bylo osm Studenti tak mají zpravidla na výběr mezi několika kolejemi. Většinou jsou ceny stanoveny podle počtu míst na pokoji a podle úrovně sociálního zařízení (je-li společné pro celou chodbu, nebo má každá buňka své vlastní).

Martina, studentka Technické univerzity v Liberci, bydlela v 1. ročníku za městem na koleji Vesec. „Ubytování bylo levné, ale do školy jsem to měla daleko. Na pokoji nás bylo osm,“ vzpomíná. Se současnou kolejí je ale spokojená. „Bydlím na Harcově, v bytě, kde jsme na pokojích po dvou a sociální zařízení je společné pro jeden byt,“ popisuje ubytování, za které měsíčně zaplatí asi 1600 Kč.

Kvalita bydlení sice hraje při určování ceny podstatnou roli, neplatí však bezvýhradně. Svou roli hraje i zájem o danou kolej a její umístění.

Studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Marta bydlí na koleji Arnošta z Pardubic, kde nyní platí 2330 Kč. Před reformou jí stačilo 800 Kč. „Cena mi připadá dost přehnaná, ale kolej jsem si vybrala kvůli poloze v centru Prahy.“ Jiné pražské koleje Univerzity Karlovy jsou ale levnější. V tomto případě ani neplatí přímá úměra mezi kvalitou a cenou. Sociální zařízení sdílí Marta s ostatními studenty na chodbě. „Letos máme nové sprchy, ale jinak je to hrůza, obzvlášť záchody jsou otřesné. Na pokojích máme komunistické stoly a židle, ale je pravda, že se teď měnily některé postele,“ uvádí změny k lepšímu. Jako v bytě Některé koleje jsou dnes už koncipovány jako byty, jedná se například o dva pokoje, ve kterých bydlí čtyři lidé. Ti mají společnou kuchyňku a záchod. Jinde je sociální zařízení společné pro celou chodbu.

O svých zkušenostech s kolejním bydlením vypráví i Lucie, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. „Bydlím na dvoulůžkovém pokoji koleje Na Kotli. Takových pokojů je na patře dvacet, sociální zařízení je na chodbě.“ Za měsíc letos Lucie zaplatí 2260 korun plus doplatek za elektrické spotřebiče. Ubytovací stipendium od univerzity přitom činí asi 600 korun měsíčně. Před kolejní reformou platila asi 930 Kč. „V Hradci je ještě Palachova kolej, tam je lepší, že studenti bydlí v bytech. Finančně vyjde zhruba nastejno, ale do školy je to odtamtud dál.“

Podle studentky Marty se však koleje postupně rekonstruují. „Kuchyň je docela obstojná, máme tam k dispozici mikrovlnnou a horkovzdušnou troubu. Také si přes léto můžeme nechat věci v kufrárně, což všude nejde.“ Noční party Nevýhody kolejního života jsou stále stejné. „Člověk si musí zvyknout, že nemá moc soukromí, všechno je tu slyšet. Na některých patrech se v noci konají party, což je příjemné pro jejich účastníky, ale ne pro lidi před zkouškou,“ říká studentka lékařské fakulty. Přesto je na koleji spokojená. Má tam kamarády a je tam snazší získat informace o testech a o zkouškách. K dispozici je také internet, kopírka a menza. „To bych na privátě neměla. Kdyby se ale cena kolejného dále zvýšila, odcházím,“ dodává. Po zdražení kolejného si podle ní hodně lidí našlo podnájem a na kolejích byla volná místa. Teď se zájem opět zvyšuje.

To potvrdil i Václav Hájek, tiskový mluvčí Univerzity Karlovy v Praze. „Koleje a menzy Univerzity Karlovy již od loňského roku zaznamenávají zvýšený zájem o ubytování v kolejích ve srovnání s poklesem v roce 2005, kdy byla provedena změna dotační politiky přidělování ubytovacího stipendia.“

Zuzana, studentka Masarykovy Univerzity v Brně, bydlela loni na Komárově. „Bydlení je tam slušné, klidné. Měsíčně se platí asi 2400 Kč, na pokoji máme i internet,“ vypráví. V Brně jsou podle ní koleje levnější, stojí okolo 1800 Kč na měsíc, sociální zařízení mají na chodbě. V centru je studentské ubytování dražší - asi za 2700 Kč na měsíc. Zuzana dostává ubytovací stipendium asi 600 až 800 Kč měsíčně. Letos o kolej žádala znovu, ale v prvním kole jí nebyla přidělena. Zatím si shání privát a čeká na výsledky druhého kola. Podle Zuzany je v Brně o koleje velký zájem, na privát se lidem moc nechce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!