Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koruna česká je v Senátu a chce ovlivňovat dění v zemi

Česko

  18:00aktualizováno  22. října 15:34
PLZEŇ - Politická strana Koruna česká (KČ) dosáhla v letošních senátních volbách historického úspěchu. Kandidát pod hlavičkou ODS a právě monarchistů Lumír Aschenbrenner se stal v Plzni-městě senátorem. Strana, která například 28. říjen označuje „dnem hanby“, se tak bude podílet na vedení státu, s nímž de facto nesouhlasí.

Vítězem 1. kola senátních voleb v Plzni a favoritem pro kolo druhé se stal současný starosta městské části Slovany Lumír Aschenbrenner. foto: MAFRA - Ladislav Němec

Podle Pavla Andrše z Koruny české je to důkazem rostoucí obliby strany a jde ruku v ruce s výsledky v komunálních volbách. V Olomouci například letos strana získala více než dvojnásobek hlasů než před čtyřmi lety, celkem 4378. „Ta volitelnost je pro mě důležitý příslib, že naše činnost má smysl a že je to bráno s pochopením,“ řekl pro server Lidovky.cz a dodal, že dvojnásobný zisk není výjimkou ani v jiných obvodech.

Koalice s ODS v Plzni podle jeho slov vznikla na základě dlouholeté spolupráce a osobních vazeb. „Nečinili jsme tak z nějakého obdivu k ODS nebo kvůli tomu, že by naše programy byly nějak kompatibilní,“ tvrdí. Strana prý počítá s tím, že by Aschenbrenner ve funkci senátora bral v potaz i programové priority „koruníků“ a mohl by některé z nich prosazovat. 

K TÉMATU:

Hlavním důvodem, proč se strana rozhodla kandidátka ODS podpořit, jsou však prý jeho osobní kvality. Jako příklad Andrš uvedl senátorovu starost o přírodní a kulturní dědictví země nebo podporu činnosti vojenských historických spolků. Aschenbrenner se podle něj také „se ctí“ vypořádal s různými „peripetiemi“, kterými si v minulosti ODS prošla, a je motivován službou lidem a ne osobními zájmy.

Poněkud odlišné stanovisko zastává Jaroslav Konečný, bývalý člen předsednictva a sponzor Koruny české. Strana je podle jeho slov neschopná a vítězství v Plzni v tomto ohledu nic nezmění. Snahu spojit se s ODS ale chápe, protože je to podle něj jediná šance, jak může strana získat reálný vliv na dění v zemi. Podobné tendence se prý objevovaly i dříve, kdy se místní organizace rozhodly nestavět vlastní kandidáty, ale spíše podpořit výraznou osobnost, která by straně byla názorově blízká.

Výsledky senátních voleb

ČTĚTE TAKÉ:

Další strategií prý bylo umisťovat členy KČ na kandidátky jiných stran. „Ne že bychom se takhle ‚infiltrovali’ do pravicových stran a pokoušeli se jejich členy převracet na monarchistickou myšlenku. My jsme na rovinu řekli - jsme členové KČ, ale kandidujeme za tuhle stranu, protože za nás to prostě nemá smysl,“ vysvětluje Konečný. Přítomnost v senátu je podle něj však zanedbatelná. „Nemyslím, že by se stalo něco zásadního nebo že by byl (Aschenbrenner - pozn. aut.) stranou nějak ovlivnitelný. Může se stát to, že se s lidmi z KČ bude radit, ale nespoléhal bych na to. Není to jejich kandidát,“ uzavírá Konečný.

Koruna česká

Pavel Andrš je „moravský zemský hejtman pro Markrabství moravské a Vévodství slezské“, jinak také předseda místní společnosti moravské organizace Koruny české v Olomouci.

Jaroslav Konečný je bývalý „český zemský hejtman pro České království“, který z Koruny české vystoupil a stojí za vznikem royalistického hnutí Monarchistická aliance.

Andrš k tomu podotýká, že pokud bude strana v tomto tempu pokračovat, dostane se brzy do pozice, ze které bude moci reálně ovlivňovat dění v zemi. Konečného obvinění považuje pouze za výsledek osobních sporů. „Nikam nespěcháme, ale výsledky z voleb nám zatím dávají za pravdu. Takže se snažíme dále.“ Sám Aschenbrenner pak v rozhovoru pro Lidové noviny hovořil podobně jako Pavel Andrš. Na otázku, proč vytvořil koalici s KČ, odpověděl: „Mám mezi nimi kamarády, takže asi proto. A navíc monarchie určitě není špatné zřízení. Není třeba zrovna moc protidemokratické, jak si lidé myslí, a určitě je to funkční zřízení. Ale nechci ji zavádět, samozřejmě.“

Autor: