Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proti Čubovi by neuspěl ani muž, spojil se se Zemanem, řekl Štěch

Česko

  21:30
PRAHA - Pokud nabídku na vedení senátu dostanu, určitě ji neodmítnu, řekl v rozhovoru pro LN znovuzvolený a služebně nejstarší senátor Milan Štěch (ČSSD).

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) foto: ČTK

LN Senátu jste šéfoval poslední čtyři roky. Chtěl byste si pozici zopakovat?
V úterý budeme diskutovat i s novými senátory. Pokud bych tu nabídku od našeho klubu dostal, tak bych ji přidal. Je ovšem otázkou, zda budu přijatelný pro ostatní senátory a senátorky. Záleží ale, zda ta nabídka z klubu přijde.

DALŠÍ REAKCE VÍTĚZŮ I PORAŽENÝCH VE VOLBÁCH

LN Máte indicie o tom, že by snad nemusela přijít?
Nemám. Nedá se ale říci, že mám pozici jistou. Kritiku na moji hlavu jsem sice nezaznamenal od nás ani od jiných stran. Ale rozhodovat se teprve bude.

LN Se senátem se rozloučí jeho doteď první místopředsedkyně Alena Gajdůšková. Jak si to vysvětlujete?

Proti ní byla použita rozsáhlá kampaň a osoba Františka Čuby. Myslím si, že to je nezasloužené, ale je to určitě rozhodnutí voličů. Uvidíme, jak si pan Čuba povede.

LN ČSSD se dlouhodobě snaží zvýšit podíl žen nejen na svých kandidátkách, ale i v politice obecně. Z vašich deseti nově zvolených senátorů je žena ale jen jedna. Navíc končí vaše dlouholetá vrcholná politička. Není to špatným signálem?
Je to realita. Společnost k tomu nepřistupuje tak, že by chtěla vyvážený poměr mužů a žen. Paní Gajdůšková byla aktivní a pracovala dobře. Myslím si, že by s panem Čubou prohrál i mužský kandidát. Bylo vidět, že má velkou podporu od prezidenta Miloše Zemana. V době voleb ho Čuba navštívil v Lánech a pravděpodobně tam došlo k nějakému spojení. Je to prostě realita a nic to nemění na tom, že je potřeba, aby ženy v politice byly. To je ale na voličích. Těžko tomu můžeme pomoci kvótama.

Výsledky senátních voleb

LN Do politiky se ale ženy musí nejdříve dostat. Máte pocit, že se vaší straně nedaří ženy do politiky přivést?
Žena v našich podmínkách odnáší větší díl práce a zodpovědnosti za rodinu. Existují sice výjimky, ale v klasických manželstvích se o rodinu stará žena. Když navíc dělá odbornou kariéru, vstup do politiky je riziko. Teď tam jste, za několik let tam být nemusíte a odborná praxe vám uteče. Muž pracovní pozici nalezne snáz, i pokud jde třeba o manuální práci. Žena to má těžší. Skloubit mateřství, péči o rodinu, civilní povolání a politickou práci je velmi náročné.

LN Myslíte tedy, že to není jen problém ČSSD, že se nepodařilo prosadit více žen na nejvyšší politické pozice?
Je to celospolečenská záležitost, kterou kvóty nevyřeší. Pokud bude silnější kupní síla občanů a lidé budou moci pracovat na zkrácené úvazky, mohlo by se postavení žen zlepšit. Nyní si velmi rozmýšlejí, zda mají zkrácený úvazek vzít. Firmy od nich často očekávají vyšší pracovní nasazení, než za které jsou ohodnoceny. Vstup do politiky je navíc složitý. Většinou neskočíte rovnou do nejvyšších pater. Začínáte u místních sdružení, spolků nebo v komunálu. Pro ženy je to ale náročné, protože mají více povinností.

LN Jaké jsou vaše cíle na příští čtyři roky?
Bude záležet, v jaké senátní pozici budu. Rozhodně ale hodlám pokračovat v zajištění otevřenosti senátu veřejnosti. Zachováme formy komunikace, jako jsou semináře nebo slyšení. Dbát budeme o dodržení prvků ústavnosti. Co se týče regionální politiky, je mým cílem přispět k zlepšení dopravní situaci, zejména průjezdnosti silnic prvních tříd. Také je nutné zajistit dostupnost vzdělávání, od školek k univerzitám. Podle mne by bylo přínosné i rozšířit aktivity pošt o bankovní činnost.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...