Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za modernou do Frankfurtu

Česko

Retrospektiva Bernarda Buffeta a fotografie Miroslava Tichého jsou vystaveny v Muzeu moderního umění ve Frankfurtu nad Mohanem.

Bernard Buffet, který celá padesátá a šedesátá léta platil za Picassova následníka a jemuž Japonci postavili roku 1973 poblíž sopky Fudžijamy vlastní muzeum, upadl poté v rodné Francii v nemilost kritiků, zatímco Asie jej dál oslavovala. Teprve v roce 1998 uspořádala Paříž velkou retrospektivu k jeho sedmdesátinám, nedlouho po níž si umělec trpící Parkinsonovou chorobou vzal život.

Po dalších deseti letech tedy přichází s reprezentativní výstavou Muzeum moderního umění ve Frankfurtu nad Mohanem. Retrospektiva je to velkorysá: 60 skvělých prací z šesti desetiletí umělcovy tvorby je rozmístěno po několika patrech muzea, které už samo o sobě stojí za vidění: zvenčí připomíná výřez dortu, uvnitř je propojeno nepravidelnými schodišti ve velmi působivý labyrint. Nalevo od centrálního prostoru je vystaveno 28 mědirytů ke Cocteauově hře Lidský hlas (1957) - svůj vlastní jí propůjčuje slavná Simone Signoret.

Buffet byl nesmírně pilný umělec. Na jeho kontě je kolem osmi tisíc děl - obrazy, grafiky, knižní ilustrace i jevištní návrhy. Po válce se hlásil k filozofickému proudu existencialismu, v malířství pak k německému expresionismu a realismu Rembrandta, Courbeta, Delacroixe, ale i Van Gogha. Jedni kritici mu vyčítali konzervatismus, druzí jej považovali za předchůdce pop-artu.

V přízemí jsou především jeho raná poválečná díla jako velkoformátové Ukřižování nebo série Hrůzy války. Anatomické atlasy připomíná série portrétů „Zbavených kůže“, výše pak je k vidění i variace na Rembrandtovu Hodinu anatomie. Jakkoli převažují stylizované, giacomettiovsky protažené lidské postavy až skelety, často je dotvářejí až láskyplně realistická zvířata, hlavně ptáci. Už v centrální hale vítá návštěvníky - proti sérii automobilů - rozkošný sýček, který se stal maskotem této výstavy.

V zastrčené místnosti (v sousedství slavného Beuysova sousoší Jelen ve světle blesku) jsou ve dvou vitrínách vystaveny užitkové předměty s Buffetovými motivy, které přivedly vedení muzea poprvé na myšlenku vyrobit na autorovu počest dokonce trička s jeho logem!

Ve vyšších patrech nahlédneme do pozdější autorovy tvorby: ožije před námi gorila, orangutan, smutný klaun, dámy v negližé i v černém, ale taky Manhattan. Tři ruce s revolverem nesou název Tři vtipálci. Velký sál je věnován obrazům na motivy mědirytin k prvnímu vydání Verneových Dvaceti tisíc mil pod mořem, přičemž ony staré knižní ilustrace jsou rovněž k vidění.

Velice zajímavý je hodinový film, kde jsme několikrát přímými svědky umělcovy tvorby. Životní múzou mu byla herečka a zpěvačka Annabel Schwob, s níž prožil čtyřicet let a zplodil s ní tři děti. Pózovala mu nejen k řadě portrétů, ale i k sérii Corrida - podle ní maloval svého toreadora!

Jedna pozornost navíc: Pražané mají vstup zdarma Buffetovu tvorbu můžete obdivovat od podlahy po střechu až do 3. srpna. Stejně dlouho budou k vidění i díla dvou jeho souputníků -kresby a obrazy spřízněnce Andy Warhola a fotografie „českého samuraje“ Miroslava Tichého, včetně jeho unikátních fotoaparátů vlastní výroby, o nichž lze stěží uvěřit, že opravdu fungovaly - vypadají spíš jako dávné archeologické vykopávky. Dva filmy v suterénu však vysvětlují, jak je autor-kutil stvořil.

Museum für moderne Kunst najdete v historickém středu Frankfurtu, poblíž gotické radnice Römer a galerie Schirn (kde se do 1. 6. koná neméně skvělá výstava impresionistek). Jako městské muzeum poskytuje všem Pražanům vstup zdarma, neboť Praha je jedním z pěti partnerských měst Frankfurtu. Milá pozornost, že?

***

Bernard Buffet byl nesmírně pilný umělec. Na jeho kontě je kolem osmi tisíc děl - obrazy, grafiky, knižní ilustrace i jevištní návrhy.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat