Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za násilí na mítincích si můžete sami, řekl Filip Paroubkovi

Předseda KSČM Vojtěch Filip. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip. | foto: Lidové noviny

PRAHA Předseda KSČM Vojtěch Filip vytkl sociálním demokratům, že si za násilnosti na mítincích může strana sama. Odsoudil i vyjádření sociální demokracie a její senátorky Aleny Gajdůškové, která přirovnala dění na mítincích k době nástupu Hitlera k moci.

K hitlerovské tématice se znovu vrátil i předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek, když přirovnal hlídky, které do ulic vyslala strana Věci veřejné, k jednotkám SA. "To už evokuje něco jako SA," řekl v debatě TV Prima předseda ČSSD. "Paralely vidím a nejen na našich mítincích," pokračoval Paroubek v přirovnávání současné předvolební atmosféry k době před nástupem Adolfa Hitlera k moci.

K tématu čtěte


Předseda komunistů Filip tvrdí, že si ČSSD za útoky na mítincích může sama, protože vyvolává konfrontační volební kampaň. "Je hezké říci, že budu něco vysvětlovat programově, ale ta kampaň, kterou ty dvě nejsilnější strany vedou, je trapná. Ony na sebe útočí a vnášejí do společnosti atmosféru označování arciďáblů a označování někoho za Hitlera, a to je nepřípustné," odsoudil slova sociálních demokratů Filip.


Paroubek se ale bránil. Podle něj je v demokracii takový postup běžný. "Volební kampaně jsou o tvrdém ostrém ideovém střetu a v zemích okolo nás je ten střet mnohem tvrdší. V Severní Koreji je to možná jinak, tam se všichni drží za ruce a pějí sborové písně, ale v demokracii to tak bývá," ohradil se proti Filipovi Paroubek.

Vojtěch Filip a Jiří Paroubek

Přes kritiku patří komunisté k nejbližším politickým partnerům sociální demokracie. Pokud ČSSD vyhraje volby, bude právě u komunistů hledat podporu pro svou případnou vládu. Přesto se v televizní debatě oba šéfové stran do sebe ostře pouštěli.

"Vy místo politických priorit vedete souboj s ODS, a pak s nimi uzavřete koalici," zaútočil Filip na Paroubka. Předseda sociálních demokratů se bránil tím, že koalice s ODS je jen krajní možnou variantou. "Pokud jde o ODS, tak říkáme, že to je krajní možnost, pak jsme ochotni o tom uvažovat," připustil Paroubek, pak ale rychle dodal, že "tu velkou koalici skutečně nechce".

Problémy na mítincích vyhnaly ČSSD z náměstí

Sociální demokraté proměnili svou předvolební kampaň a stáhli se z mítinků na náměstích českých a moravských měst kvůli několika incidentům z tohoto týdne.

Na mítink ve Slaném v úterý přišlo několik studentů s transparentem "Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR". Ten samý den večer na mítinku v Kladně hodil někdo litrovou sklenici plnou utopenců směrem k pódiu, kde zrovna stál Jiří Paroubek. Nikomu se nic nestalo.

Potíže pokračovaly i ve středu. Na mítinku v Brně-Žabovřeskách dostal místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ránu pěstí od nespokojeného občana. Sobotka skončil v nemocnici. Útok však údajně nesouvisel s volbami.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....