Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Za návštěvu lékaře se bude platit 30 korun

Česko

  10:12
PRAHA - Přijde-li pacient po 1. lednu 2008 do ordinace svého praktického a odborného lékaře či stomatologa, bude muset za návštěvu složit manipulační poplatek 30 korun. Pokud si jej ale lékař pozve na preventivní prohlídku, na kontrolu či jej odešle na specializované vyšetření, nebude už muset platit nic.

Lékařka foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Se zavedením základního třicetikorunového poplatku počítá návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, který ministr zdravotnictví Tomáš Julínek předal k připomínkám odborníkům. Smyslem nového opatření je snížit nadužívání zdravotní péče v Česku. Počty návštěv u lékaře výrazně přesahují evropský průměr.

Rozhovor s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Zde

Třicet korun zaplatí pacienti i za každou položku na receptu, pokud na lék přispívá zdravotní pojišťovna. Dvojnásobnou částku bude stát den pobytu v nemocnici a 90 korun návštěva pohotovosti, pokud zdravotní stav pacienta nebude tak vážný, aby byla nutná hospitalizace.
Celkem by pacient neměl za regulační poplatky a doplatky za léky zaplatit ročně více než 5000 korun. Do této sumy se však nebude započítávat hospitalizace a doplatky za léky, které budou dražší než nejlevnější na trhu dostupná varianta pro danou diagnózu. „Je to potřeba pro stabilizaci resortu. Abychom opravdu vyvolali efekt zastavení plýtvání a připravili se na ty příjemnější změny v letech 2008 a 2009, které už by měly přinést pacientovi o trochu lepší pozici,“ řekl Julínek. Myslí tím třeba zavedení dobrovolného připojištění, lepší nabídku péče či individuální smluvní vztahy s pojišťovnami.

Předchozí varianty doplatků hovořily až o 50 korunách za návštěvu lékaře a padesátikoruně za den pobytu v nemocnici či o 20 korunách za vydání léku na recept. Roční strop měl být ve výši 3000 korun, ale měl se vztahovat jen na doplatky za léky.

Podle ministra Julínka se však zatím jednalo o neoficiální návrhy, které ještě čekaly na definitivní propočty dopadů. Finální model považuje za výhodnější pro pacienty. Na pětitisícový limit běžný člověk za rok nedosáhne, naopak malá část chronicky či vážně nemocných, kteří až dosud dopláceli ročně sumy výrazně přesahující desetitisícovou hranici, výrazně ušetří. Informace o výši zaplaceného poplatku budou zdravotní pojišťovny přijímat od zdravotnických zařízení. Případný přeplatek budou povinny vrátit na konci čtvrtletí do 60 dnů.
Od zavedení regulačních poplatků si ministerstvo slibuje především úspory v čerpání péče. „Náš odhadovaný celkový přínos pro zdravotnictví se pohybuje někde mezi 3,5 až 4 miliardami korun,“ konstatoval mluvčí zdravotnického resortu Tomáš Cikrt.

Návrh novely zákona počítá s tím, že vybrané poplatky zůstanou příjmem lékařů, resp. lékárníků. Podle Cikrta se však tím v příjmech zdravotnických zařízení jen vykompenzuje předpokládaný propad v počtu zdravotnických výkonů a vydaných léčiv. Například jen receptů dosud lékaři vypíší na 90 milionů ročně, což je podle ministerstva jeden z nejvyšších počtů v celé Evropské unii.

Na první informace o definitivní podobě regulačních poplatků, které zveřejnily Hospodářské noviny a MF Dnes, hned odmítavě zareagovala levice. Komunisté a sociální demokraté návrh shodně označili za asociální. Podle stínového ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha se ze strany ODS jedná o podvod na voličích. „Ministr Julínek přichází s velmi tvrdým návrhem, který předčil nejčernější očekávání. Jen potvrzuje, že ODS před volbami lhala, když slibovala, že finanční spoluúčast ve zdravotnictví nebude povinně zvyšovat,“ prohlásil Rath. Vymáhání poplatků od pacientů považuje pro lékaře za nedůstojné. Podle názoru ministerstva ale regulační poplatky nejsou zvyšováním spoluúčasti, protože přímo nesouvisejí s poskytovanou léčbou.
Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...