Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za olympijské zlato 1,5 milionu

Česko

Nikoli na milion jako dosud, ale na půldruhého milionu korun si cení ČOV zlatou medaili z olympijských her.

PRAHA Odměna za zlatou medaili pro české olympioniky by už v příštím roce na hrách ve Vancouveru mohla být 1,5 milionu korun. Návrh na zvýšení prémie o půl milionu bude dnes projednávat výkonný výbor ČOV. Zvýšit o 100 tisíc korun by se měly i odměny za stříbro a bronz. Řekl to místopředseda ČOV František Dvořák.

Milion za olympijské zlato dostávali čeští reprezentanti od her v roce 1996 v Atlantě. Do té doby byly odměny podstatně nižší. O zvýšení prémie se diskutuje už dlouho a výkonný výbor na svém únorovém zasedání po volbách rozhodl, že medailistům přidá. O konkrétních částkách však bude jednat až nyní a návrh pak ještě musí schválit dubnové plénum ČOV.

Dvořák prozradil, že existovalo několik variant. Podle jedné měli olympijští vítězové dostat dva miliony, ale zároveň by se nezvyšovaly prémie pro majitele stříbra a bronzu. Ti podle současného návrhu dostanou také přidáno. Za druhé místo má být 700 tisíc a za třetí 400 tisíc korun. Dosavadní částky byly o 100 tisíc nižší.

Změny zřejmě doznají i odměny pro dvojice, družstva a realizační týmy, které si za zlato mohou rozdělit půl milionu místo dosavadních 300 tisíc.

Hokejisté mají za zlato slíbeno deset milionů jako v roce 1998 v Naganu, stříbro bylo oceněno šesti miliony a bronz třemi. Dvořák zdůraznil, že navržená změna platí jen pro Vancouver, před hrami v Londýně se bude jednat o prémiích znovu.

V odměňování za olympijské medaile patří Česká republika k evropskému průměru. Na minulých hrách měli podle dostupných informací největší finanční motivaci Řekové, u nichž mělo zlato v přepočtu hodnotu více než pět milionů korun. Čtyři miliony dostávali Rusové a Italové, ale například Němci brali jen 360 tisíc.

Výkonný výbor bude projednávat také nominační kritéria a do funkce uvede nového tiskového mluvčího Alexandra Klimenta. Bývalý mluvčí fotbalové Slavie vystřídá Jana Martinka.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER S ANGLIČTINOU (40-50.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč