Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
1. listopadu 2017 14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za otevřené pivo na ulici pokuta. Praha 1 chystá zákaz v celé památkové rezervaci

Novela vyhlášky omezuje kromě samotné konzumace alkoholu v ulicích Prahy i držení otevřené lahve. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novela vyhlášky omezuje kromě samotné konzumace alkoholu v ulicích Prahy i držení otevřené lahve. | foto: František Vlček, MAFRA

Praha Dlouho připravovanou novelu vyhlášky, která má omezit konzumaci alkoholu v ulicích Prahy, budou zastupitelé schvalovat zřejmě začátkem příštího roku. Má zahrnovat úplný zákaz pití alkoholu v památkové rezervaci, uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Znění novelizace vítá Praha 1, zákaz pití v centru naopak kritizuje zastupitelský klub Pirátů, podle kterých je extremistická.

Novela vyhlášky měla původně začít platit už letos v lednu, přípravu však zdržely legislativní potíže související s přijetím takzvaného protikuřáckého zákona, který řeší i prodej alkoholu na farmářských trzích. Stávající úprava zahrnuje výčet ulic, kde se nesmí pít.

To by se minimálně v případě oblasti Pražské památkové rezervace mělo změnit a zákaz tam má platit plošně. „Návrh vyhlášky jsme minulý týden rozeslali do připomínkového řízení. To bude trvat 30 dnů, tedy do konce listopadu,“ uvedl mluvčí Hofman. Do rady by návrh měl v ideálním případě jít do konce roku a do zastupitelstva začátkem příštího.

Pokuta i za otevřenou lahev

Vyhláška nově nebude zakazovat jen pití, ale i pohyb s otevřenou lahví alkoholu. Má to zjednodušit práci městským strážníkům, kteří nebudou muset být fyzicky přítomní konzumaci nebo složitě hledat svědky. „Naším cílem je vyhlášku zjednodušit a zefektivnit,“ dodal Hofman.

Vyhlášení zákazu v celé památkové rezervaci a omezení pohybu s otevřenou lahví dlouhodobě požaduje po magistrátu Praha 1. Důvodem jsou častá rušení nočního klidu kvůli pohybu skupin turistů, kteří přijeli do metropole za zábavou. „Čím dál častěji před provozovnami upřednostňují ulice, náměstí či parky jako místa bujarého alkoholového veselí. Vše na úkor občanů Prahy 1 i městské části,“ uvedl radní Prahy 1 pro bezpečnost Ivan Solil (ČSSD). Praha 1 proto podobu novely vítá.

Novela čelí kritice

Návrh naopak kritizují Piráti a označují ji za extremistický. „Primátorka (Adriana) Krnáčová zjevně nechápe, že centrum města tu není pouze pro bohaté turisty, kteří utrácejí v místních restauracích a barech, ale i pro občany, kteří si jdou občas po práci sednout do parku nebo na náplavku s přáteli,“ uvedl pirátský zastupitel a poslanec Jakub Michálek. Hluk na ulicích to podle něj nevyřeší, protože ho vytvářejí lidé, kteří se opili v restauracích. Piráti návrh v zastupitelstvu nepodpoří.

Památková rezervace kromě celé Prahy 1 a většiny Prahy 2 zahrnuje i části Prahy 3, Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6 a Prahy 7. Vyhláška zakazující pití na vbraných veřejných prostranstvích začala platit v roce 2008 a vyjmenovává místa, kde zákaz platí. Od té doby byla několikrát novelizována, naposledy v roce 2013, kdy byl počet míst proti původnímu znění zdvojnásoben. Nyní platí zákaz na více než osmi stovkách míst.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!