Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Za pád ČSSD může i Rychetský, píše Paroubek. Chystá paměti

Česko

  18:55
PRAHA - Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek má zřejmě špatnou paměť. Za zrušení předčasných podzimních voleb, které prý měly znamenat triumf pro sociální demokracii, můžou podle Paroubka Miloš Melčák, Miloš Zeman a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Jiří Paroubek rezignoval na post předsedy ČSSD. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Krátce poté, co si dnes zvolili poslanci nové vedení, objevil se na blogu Jiřího Paroubka nový článek. Analyzuje v něm volební neúspěch ČSSD a vrací se k zrušeným předčasným volbám. Jmenovitě ukazuje na přátelství Miloše Melčáka, Miloše Zemana a předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Zapomíná ale na to, že právě ČSSD vloni na poslední chvíli zablokovala rozpuštění sněmovny.

Čtěte také:

"Zajímavé by bylo se dozvědět, jakou roli hrál M. Zeman a jeho blízcí (mezi ně konečně patří i předseda ÚS Rychetský) při zrušení říjnových voleb podáním zemanovského poslance Melčáka," píše Paroubek. "Připomínám, že Ústavní soud tehdy bezprecedentně zrušil ústavní zákon, který ukončil předčasně volební období a zabránil tak výraznému vítězství ČSSD."

Jenže loni to byl právě Jiří Paroubek a ČSSD, kdo ze dne na den obrátil a zrušil mezistranické smlouvy.

Jen několik hodin před schůzí Poslanecké sněmovny, kde se měla dolní komora formálně rozpustit, předstoupil Paroubek před novináře a oznámil jim, že sociální demokracie odstupuje od původní dohody a předčasné volby nepodpoří. Volby, které podle původní dohody měly být počátkem listopadu, se uskutečnily až letos v červnu.

Vše vysvětlil Paroubek tím, že ČSSD zjistila, že pokud by se poslanci "rozpustili", Ústavní soud by jejich krok znovu zpochybnil. Paroubkovu rozhodnutí předcházelo horečné celonoční vyjednávání.
Ve svém blogu se Paroubek pouští i do svých spolustraníků. "Nezbytně je třeba řešit velkou pasivitu členů a funkcionářů, včetně řady členů stínové vlády."

Kromě toho se Paroubek vyznal i z toho, že v brzké době začne psát memoáry. "Ve svých vzpomínkách, které začnu zřejmě ve velmi krátké době psát, zveřejním detaily všech jeho (Zemanových) požadavků z té doby, které jsem pro jejich nestoudnost nikdy nerealizoval," píše Paroubek a připomíná Zemanovu 'touhu po pomstě'.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!