Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exposlanec Chaloupka dostal za facebookové poznámky o Romech podmínku

Česko

  17:58
PRAHA - Exposlanec Otto Chaloupka (VV) dostal za výroky na adresu Romů v souvislosti s útokem v Duchcově na Teplicku podmíněný půlroční trest se zkušební dobou na jeden rok. Ve středu mu jej uložil Obvodní soud pro Prahu 1. Politik tvrdí, že se tehdejší situaci pokoušel uklidnit a proti verdiktu se na místě odvolal.

Otto Chaloupka foto: ČTK

Podle nepravomocného rozsudku Chaloupka na sociální síti Faceboook podněcoval k nenávisti vůči skupině osob. Politik naopak tvrdí, že se vyhrocenou situaci snažil uklidnit.

"Výroky obžalovaného mohly eskalovat napětí nejen v Duchcově. Svůj názor mohl vyjádřit jiným způsobem," konstatovala soudkyně Edita Beranová. Zdůraznila, že politik čin spáchal veřejnou počítačovou sítí, při uplatnění principu kolektivní viny a navíc v době, kdy se v regionu konaly protiromské demonstrace.

Komentoval útok romů

Chaloupka zveřejnil loni v červnu na svém facebookovém profilu vzkaz pro romského předáka Františka Tomáše. Zareagoval tak na to, že Tomáš v dopise pro starostku Duchcova bagatelizoval květnový útok ve městě. Při něm skupinka Romů napadla a zbila manželský pár. Jednou z útočnic byla i Tomášova dcera.

"Vaše (cikánská) arogance přerostla už dávno do rozměrů, které vyžadují reakci. Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněné požadavky na další a další výhody," napsal tehdejší poslanec přímo ze Sněmovny. "Tlačíte a něco nutně musí prasknout. Brzy," dodal mimo jiné.

Politická korektnost brání řešení

V následné diskusi, která se pod příspěvkem rozvinula, ještě doplnil: "Lidi jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci".

Chaloupka u soudu

  • Bývalý poslanec Otto Chaloupka u soudu řekl, že podnikne veškeré právní kroky k prokázání své neviny.
  • Dále také prohlásil, že jsme se patrně dostali časem o padesát let zpátky.
  • „Za konstatování pravdy je dnes člověk trestně stíhán; a odsouzen,“ řekl.

"Je v mojí povaze nazývat věci tak, jak jsou. Nemám rád politickou korektnost, protože brání vyřešení jakéhokoliv problému," řekl ve středu Chaloupka na svou obhajobu.

Prohlásil, že není rasista. Zákon prý v životě neporušil, dokonce prý ani nikdy nelhal. Tvrzení státní zástupkyně, že jeho motivací ke zveřejnění vzkazu mohlo být získání voličských hlasů či upoutání pozornosti, ho rozčililo natolik, že ho soudkyně musela vyzvat, aby nekřičel.

Výrok z pozice poslance?

Politik, který byl od roku 2010 poslancem za Věci veřejné, v minulosti usiloval o vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Argumentoval právě tím, že sporné příspěvky zveřejnil jako poslanec. Nejvyšší soud ale rozhodl, že Obvodní soud pro Prahu 1 může obžalobu projednat.

Soud Chaloupkovi nejprve letos v dubnu vyměřil půlroční podmínku trestním příkazem. Politik však proti němu podal odpor, a soud tak věc musel projednat ve středečním hlavním líčení. Trest však nakonec vynesl stejný.

Bývalý poslanec již dříve čelil také obvinění z korupce, a to spolu se svým bývalým asistentem Vratislavem Vařejkou. Chaloupka stál před soudem za přijetí úplatku a Vařejka naopak za podplácení. Zákonodárce podle obžaloby nutil svého asistenta, aby mu vyplácel část svého platu, což ale poslanec popřel. Okresní soud v Hodoníně loni v březnu oba muže zprostil viny.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat